RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

„Zabójca może liczyć na duże zrozumienie ze strony sędziów”

– Na oczywistą krzywdę, która spotkała, tak wybitnego i uczciwego człowieka, jak Roman Kluska sąd patrzył przez palce, a tutaj okazuje się, że zabójca może liczyć na duże zrozumienie ze strony sędziów – powiedział w „Gościu Wiadomości” wicepremier i minister nauki Jarosław Gowin komentując zadośćuczynienie dla Ryszarda Boguckiego.

„Metody »na pograniczu tortur« to absurd”. Prokuratura zaskarży wyrok ws. Boguckiego

Jako prokurator generalny dopilnuję, żeby prokuratura zaskarżyła wyrok warszawskiego sądu w sprawie Ryszarda Boguckiego – powiedział minister...

zobacz więcej

W czwartek sąd przyznał Ryszardowi Boguckiemu 264 tys. zł zadośćuczynienia za areszt ws. zabójstwa gen. Marka Papały. Wyrok ten skomentował w TVP Info wicepremier i minister nauki Jarosław Gowin.

– Czasami wzdragam się przed zbyt daleko idącymi zarzutami wobec sądownictwa i sędziów, bo wiem, że zdecydowana większość to są ludzie uczciwi i ciężko pracujący – ocenił Gowin. Dodał jednak, że jego zdaniem „wymiar sprawiedliwości jest kompletnie niesprawny”.

Zwrócił jednak uwagę, że jednocześnie polski wymiar sprawiedliwości jest kompletnie niesprawny, mimo tego, że „jesteśmy na drugim miejscu w Europie, jeśli chodzi o nakłady na sądownictwo w przeliczeniu na liczbę mieszkańców”. Według Jarosława Gowina to nie koniec. – Jest też jeszcze mroczniejsza strona wymiaru sprawiedliwości. Wczorajszy wyrok niestety się w to wpisuje, czyli ta wyrozumiałość i pobłażliwość wobec oczywistych przestępców – podkreślił.

Dodał, że można byłoby patrzeć przez palce na tego typu wyroki, gdyby równocześnie, chociażby w takiej sprawie, jak Romana Kluski, sąd zachował się w podobny sposób. – Tam na oczywistą krzywdę, która spotkała wybitnego i uczciwego człowieka sąd patrzył przez palce, a tutaj okazuje się, że zabójca może liczyć na duże zrozumienie ze strony sędziów – powiedział.

IPN: nie ma wątpliwości, że teczka TW „Bolka” dotyczy Lecha Wałęsy

Dr hab. Sławomir Cenckiewicz, członek kolegium IPN, dyrektor Wojskowego Biura Historycznego im. gen. broni Kazimierza Sosnkowskiego, komentował na...

zobacz więcej

„Wałęsa jest postacią złożoną”

Gowin pytany o wynik ekspertyz dotyczących teczki Lecha Wałęsy stwierdził, że nie da się zapomnieć o przeszłości. Dodał, że Wałęsa jest postacią złożoną. – Na pewno nie odmówię mu zasług z lat 80. Natomiast nie zmienia to faktu, że w pierwszej połowie lat 70. miał fazę życia bardzo mroczną. Przed historykami stoi jeszcze wyjaśnienie wielu zagadek z okresu prezydentury Lecha Wałęsy – powiedział wicepremier.

Gowin ocenił także pracę IPN. – Wierzę, że z perspektywy następnych pokoleń IPN będzie instytucją postrzeganą, jako jeden z gwarantów odzyskania niepodległości także w sensie duchowym, w sensie prawdy o własnej przeszłości i tożsamości polskiego narodu – mówił.Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej