RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Pracownik mennicy wynosił skradzione złoto w… czterech literach

Przez dwa lata Lestonowi Lawrence'owi udawało się kiwać ochronę (fot. Royal Canadian Mint)

Złoto o wartości ponad 165 tys. dolarów kanadyjskich (ponad 500 tys. zł) wyniósł z Królewskiej Kanadyjskiej Mennicy w Ottawie były już jej pracownik. Leston Lawrence został skazany na 30 miesięcy więzienia i wysoką grzywnę.

Plaga kradzieży we Francji. Tym razem bandyci ulotnili się z 70 kg złota

Sceny rodem z filmu sensacyjnego rozegrały się na autostradzie pod Lyonem we Francji. Zamaskowani sprawcy zatrzymali opancerzoną furgonetkę...

zobacz więcej

Mężczyzna pracował przy oczyszczaniu złota, często sam i w strefie, której nie obejmował zasięg kamer monitoringu. Został oskarżony o kradzież złota z mennicy, uchybienie zaufania do pracownika publicznego oraz posiadanie własności zajętej w wyniku przestępstwa.

W latach 2014-15 Lawrence miał wynieść 22 kawałki złota o wadze od 192 do 264 gramów, które miały zostać przetopione na monety. Przed zatrzymaniem zdążył sprzedać 17 kawałków za łączną kwotę ponad 130 tys. dolarów. Jak zeznał, zamierzał kupić łódź na Florydzie oraz dom na Jamajce.

Ponieważ ochrona sprawdza kieszenie pracowników, 35-latek chował łup w miejsce, do którego ochroniarze nie zaglądają – do odbytu. Wpadł gdy śledczy odkryli w jego szafce lateksowe rękawice i wazelinę.

Wydając wyrok sędzia Peter Doody wskazał, że oskarżony mógł wykorzystać te przedmioty w celu ułatwienia ukrycia złota we własnym ciele. Oprócz 30 miesięcy więzienia skazał Lawrence’a na niemal 200 tys. dolarów grzywny i kolejne 2,5 roku więzienia, jeżeli nie zdoła jej spłacić w ciągu trzech lat od zakończenia odsiadki.

źródło:
Zobacz więcej