RAPORT

Rosja gotowa do inwazji na Ukrainę

Miecz nie zardzewiał przez ponad 2 tys. lat. Naukowcy zaskoczeni

Broń zachowała się w idealnym stanie (fot. Henan Provincial Institute)
Broń zachowała się w idealnym stanie (fot. Henan Provincial Institute)

Sensacja naukowa w Chinach. Archeolodzy odkopali w ruinach starożytnego miasta Chengyang w prowincji Henan broń w idealnym stanie. Wstępnie oszacowano, że pochodzi sprzed 2,3 tys. lat, z Okresu Walczących Królestw.

Europejczycy mogli dotrzeć do Chin 1500 lat przed Marco Polo

Sensacyjne wnioski archeologów. Nowe znaleziska sugerują, że pierwsi Europejczycy dotarli do Chin już w III wieku przed Chrystusem. Wkrótce BBC...

zobacz więcej

Podczas prac wykopaliskowych w jednym z grobów odkryto kamienny sarkofag należący przypuszczalnie do dowódcy wojskowego wysokiej rangi. Oprócz szczątków znaleziono drewniano-skórzaną pochwę pokrytą zaschłym błotem wraz ze stalowym mieczem.

Stan broni zszokował badaczy. Po oczyszczeniu okazało się, że głownia z dwoma ostrzami nie tylko lśni, jakby niedawno ktoś ją wypolerował. Do tego miecz był niezwykle ostry – łatwo można się było nim skaleczyć.

Wstępnie wiek broni oszacowano na 2,3 tys. lat. Był to niezwykle dramatyczny okres w historii Chin. Kraj był podzielony na siedem królestw, które nieustannie toczyły ze sobą wojny. Zjednoczył je w 221 roku Qin Shi Huang, który utworzył Cesarstwo Chin.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej