RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

„Metody »na pograniczu tortur« to absurd”. Prokuratura zaskarży wyrok ws. Boguckiego

– Jako prokurator generalny dopilnuję, żeby prokuratura zaskarżyła wyrok warszawskiego sądu w sprawie Ryszarda Boguckiego – powiedział minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. Sąd przyznał Boguckiemu 264 tys. zł zadośćuczynienia za areszt ws. Papały.

Odszkodowanie dla Boguckiego w związku ze sprawą gen. Papały

264 tys. zł zadośćuczynienia za niesłuszny areszt. Taką kwotę przyznał warszawski sąd Ryszardowi Boguckiemu, prawomocnie uniewinnionemu od zarzutu...

zobacz więcej

– Decyzja sądu, który orzekł na rzecz sprawcy zabójstwa ponad ćwierć miliona złotych zadośćuczynienia, a jeszcze bardziej motywy, którymi sąd się kierował, nie spotkają się ze zrozumieniem obywateli i ich poczuciem sprawiedliwości. Taki wyrok i jego uzasadnienie wzmocnią poparcie dla reformy polskiego wymiaru sprawiedliwości – powiedział w czwartek Ziobro.

Szef MSWiA Mariusz Błaszczak poparł na antenie TVP Info zapowiedź Zbigniewa Ziobry. – Musi być poczucie sprawiedliwości, bo jeżeli nie ma poczucia sprawiedliwości, to wtedy przestępcy czują się pewni swego, natomiast ofiary czują się skrzywdzone po raz kolejny, tym razem przez wymiar sprawiedliwości – podkreślił Błaszczak.

Bogucki – prawomocnie uniewinniony w 2013 r. od zarzutu nakłaniania do zabójstwa gen. Marka Papały – otrzymał zadośćuczynienie za pozostawanie w areszcie w związku z tą sprawą. Areszt trwał ponad 9 lat, a osadzony był kwalifikowany jako więzień niebezpieczny. Przed sądem domagał się 9 mln zł zadośćuczynienia.

Sąd przyznał, że osadzenie Boguckiego – już wcześniej skazanego ws. zabójstwa Andrzeja Kolikowskiego, ps. „Pershing” – w warunkach tymczasowego aresztu i obostrzenia „nierzadko na pograniczu tortur” związane z przyznaniem mu statusu więźnia niebezpiecznego były dolegliwościami, których nie powinien on doznać.

– Zwłaszcza mamy tu na myśli pozbawianie snu poprzez zapalanie światła, czy umieszczenie w dusznych celach aresztu Warszawa-Mokotów, który decyzją ministra sprawiedliwości zostanie przerobiony na muzeum – mówił w uzasadnieniu wyroku sędzia Igor Tuleya.

„Odszkodowanie dla Boguckiego jak ukąszenie Breivika”. 264 tys. zł dla mordercy

– Czy rzeczywiście chcemy płacić 264 tys. zł. osobom skazanym na 25 lat więzienia za morderstwo? Postrzegam to trochę jak takie ukąszenie Breivika,...

zobacz więcej

„Więzienie to nie sanatorium”

Ziobro przypomniał, że „w tym przypadku mamy do czynienia z niebezpiecznym kryminalistą skazanym za najcięższe przestępstwo – zabójstwo, który odsiaduje wyrok 25 lat pozbawienia wolności”.

– Jako prokurator generalny dopilnuję, żeby prokuratura zaskarżyła wyrok warszawskiego sądu w sprawie Ryszarda Boguckiego. Ustne uzasadnienie sądu może oburzać zwykłych Polaków. Słowa o tym, że w areszcie stosowane są metody »na pograniczu tortur«, to absurd. Gdyby podzielić ten argument, to by oznaczało, że sądy w Polsce, stosując tymczasowe aresztowanie, regularnie torturują ludzi – wskazał minister.

– Więzienie to nie sanatorium ani luksusowy hotel. Stwierdzenia sądu, że przestępca czuł się osamotniony w celi i było mu w niej za duszno, pozostawię bez komentarza – dodał Ziobro. Z czwartkowym wyrokiem nie zgodził się obecny na sali rozpraw prok. Stanisław Wieśniakowski.

– Na pewno prokuratura zażąda uzasadnienia. Nie zgadzam się z ustaleniami sądu (...) żeby na terenie zakładu karnego Warszawa-Mokotów były stosowane tortury wobec Boguckiego. Te ustalenia są dowolne. Wydaje mi się, że wyrok zostanie zaskarżony – powiedział dziennikarzom po ogłoszeniu orzeczenia.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej