RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

„Odszkodowanie dla Boguckiego jak ukąszenie Breivika”. 264 tys. zł dla mordercy

– Czy rzeczywiście chcemy płacić 264 tys. zł. osobom skazanym na 25 lat więzienia za morderstwo? Postrzegam to trochę jak takie ukąszenie Breivika, liberalnego postrzegania prawa, gdzie trzeba mieć w celi: salę kinową, telewizor, najlepiej jeszcze wannę, jacuzzi. Nie! Skazaniec ma odbywać karę pozbawienia wolności, w trudnych czasem warunkach – skomentował w TVP Info Adam Tomczyński, radca prawny i wieloletni sędzia.

Odszkodowanie dla Boguckiego w związku ze sprawą gen. Papały

264 tys. zł zadośćuczynienia za niesłuszny areszt. Taką kwotę przyznał warszawski sąd Ryszardowi Boguckiemu, prawomocnie uniewinnionemu od zarzutu...

zobacz więcej

Warszawski sąd przyznał w czwartek 264 tys. zł zadośćuczynienia Ryszardowi Boguckiemu, prawomocnie uniewinnionemu od zarzutu nakłaniania do zabójstwa gen. Marka Papały, za pozostawanie w areszcie w związku z tą sprawą. Bogucki odsiaduje już wyrok 25 lat za udział w zabójstwie szefa gangu pruszkowskiego Andrzeja Kolikowskiego, ps. „Pershing” w 1999 r.

– Dzisiejszy wyrok z pewnością spotka się z falą krytyki, natomiast sąd nie może ulegać presji, bo gdyby do tego doszło, skończyłaby się jego niezależność i niezawisłość sędziów – podkreślił sędzia Igor Tuleya w uzasadnieniu wyroku.

Sąd przyznał, że osadzenie Boguckiego w warunkach tymczasowego aresztu i obostrzenia „nierzadko na pograniczu tortur” związane z przyznaniem mu statusu więźnia niebezpiecznego były dolegliwościami, których nie powinien on doznać.

Narzekał na zimną kawę i starą konsolę. Breivik wygrał proces

Sprawca masakry na wyspie Utoya i w Oslo Anders Breivik otrzyma 331 tys. koron norweskich (ok. 155 tys. zł) odszkodowania. Mężczyzna oskarżył...

zobacz więcej

– Być może w tej jednej sprawie został popełniony błąd, ale nie możemy jednak abstrahować od tego, że kara 25 lat więzienia jest zasądzona, prawomocna. Ta osoba i tak przebywałaby w więzieniu – zaznaczył Tomczyński.

– Czy rzeczywiście chcemy płacić 264 tys. zł. osobom skazanym na 25 lat więzienia za morderstwo? Postrzegam to trochę jak takie ukąszenie Breivika, liberalnego postrzegania prawa, gdzie trzeba mieć w celi: salę kinową, telewizor, najlepiej jeszcze wannę, jacuzzi. Nie! Skazaniec ma odbywać karę pozbawienia wolności, w trudnych czasem warunkach – dodał Tomczyński.

– Jeśli to porównam, w sprawach odszkodowawczych, różnego rodzaju, to w sądzie za śmierć bliskiej osoby trudno jest uzyskać 50-100 tys. złotych. To jednak muszę się zapytać: za co? I dlaczego z takim komentarzem? – podkreślił gość TVP Info. Zdaniem Tomczyńskiego, ten wyrok nie utrzyma się w następnej instancji.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej