RAPORT

Prorosyjska era Tuska

IPN upublicznił listę esesmanów z KL Auschwitz. Odpowiedź na „polskie obozy”

Najnowsze

Popularne

Po raz pierwszy dane osobowe esesmanów z obozu zagłady są powszechnie dostępne. Instytut Pamięci Narodowej w Krakowie upublicznił listę nazwisk załogi niemieckiego nazistowskiego obozu zagłady Auschwitz-Birkenau. Baza zawiera ok. 8,5 tys. nazwisk esesmanów.

„W sprawie obozów koncentracyjnych mówmy wyraźnie – kto był katem, kto ofiarą”

– Musimy zadbać o to by świat zewnętrzny mówił prawdę o obozach zagłady – powiedziała premier Beata Szydło w niedzielę wieczorem w programie...

zobacz więcej

– Dzisiejszy dzień jest historyczny, ponieważ to jest dopiero początek – tą bazą rozpoczynamy realizację dużego projektu. Zaczynamy od KL Auschwitz, ale w dalszych planach mamy rozwinięcie tej bazy również o inne niemieckie nazistowskie obozy koncentracyjne – powiedział na poniedziałkowej konferencji prasowej w Krakowie prezes IPN Jarosław Szarek.

Jak podkreślił, prezentacja bazy jest też odpowiedzią na używanie określenia „polskie obozy koncentracyjne”. – Ta baza jest odpowiedzią na te głosy, bo skoro mówimy o „polskich obozach koncentracyjnych”, to proszę bardzo, pokazujemy, kim była ta załoga funkcjonariuszy SS. Co więcej, pokazujemy to w internecie w takiej skali, w jakiej nikt wcześniej tego nie zrobił – powiedział. Podkreślił, że każdy będzie mógł zobaczyć bazę.

Skoro mówimy o »polskich obozach koncentracyjnych«, to proszę bardzo, pokazujemy kim była ta załoga funkcjonariuszy SS

Plakat GermanDeathCamps przed siedzibą ZDF. Zniknął po kilku godzinach

Przed siedzibą telewizji ZDF w centrum Berlina pojawił się w sobotę jeden z plakatów przypominających o tym, że obozy koncentracyjne zakładali...

zobacz więcej

Tworzenie bazy rozpoczął w 1982 roku historyk Aleksander Lasik w związku z przygotowaniem rozprawy doktorskiej, przedstawionej w 1988 r. w Instytucie Historii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Pierwotnie baza obejmowała tylko dane funkcjonariuszy SS z KL Auschwitz-Birkenau. Z czasem była powiększana o informacje na temat załóg innych obozów koncentracyjnych i osiągnęła rozmiar 25 tysięcy wpisów, z czego 9686 odnosiło się do załogi SS w KL Auschwitz.

W maju 2014 r., po powołaniu prof. Aleksandra Lasika w charakterze biegłego historyka, krakowski oddział Instytutu Pamięci Narodowej pozyskał tę bazę dla potrzeb śledztwa dotyczącego zbrodni popełnionych w KL Auschwitz-Birkenau, prowadzonego przez Oddziałową Komisję Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu. W maju 2015 r. podjęto decyzję o publicznym udostępnieniu bazy na stronach internetowych IPN i rozpoczęto prace nad przygotowaniem jej publikacji.

Baza danych „Załoga SS KL Auschwitz” została także udostępniona na stronie internetowej truthaboutcamps.eu .

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej