RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

„W sprawie obozów koncentracyjnych mówmy wyraźnie – kto był katem, kto ofiarą”

Auschwitz-Birkenau był jednym z największych obozów zagłady (fot. flickr.com/Nicole Sim)
Auschwitz-Birkenau był jednym z największych obozów zagłady (fot. flickr.com/Nicole Sim)

– Musimy zadbać o to by świat zewnętrzny mówił prawdę o obozach zagłady – powiedziała premier Beata Szydło w niedzielę wieczorem w programie „Polityka bliżej” na antenie TVP Kraków.

„Arbeit macht frei” – to po nazistowsku?”. W Londynie przeciw „polskim obozom”

Około 100 osób pikietowało w niedzielę pod londyńskim biurem niemieckiej telewizji ZDF. Protestujący domagali się wykonania wyroku krakowskiego...

zobacz więcej

Pytana o ciągle pojawiające się sformułowania o „polskich obozach zagłady”, premier Beata Szydło powiedziała, że „musi być bardzo silny front przeciwstawiania się takim sformułowaniom”.

– W tej chwili postawiliśmy na to, że polska dyplomacja, wszystkie ambasady i placówki zagraniczne bardzo są wyczulone i natychmiast muszą reagować, kiedy takie informacje się pojawiają – powiedziała.

Zwróciła się z prośbą „do wszystkich tych, którzy mają taką możliwość, aby podkreślali bardzo wyraźnie i mówili, kto był katem, kto był ofiarą”. Jak dodała, „zbyt dużo jest takich przypadków ostatnio, to są rzeczy bulwersujące i opinia światowa musi się temu przeciwstawić”.

– Jeżeli ktoś próbuje znaleźć alibi dla bardzo trudnej prawdy, takiej że to właśnie były niemieckie obozy zagłady (...) to musi być bardzo mocne weto – podkreśliła premier Szydło, zapowiadając konsekwentne wprowadzanie przepisów karnych w tym zakresie.

Jak zapowiedziała, nowa podstawa programowa, dotycząca historii i nauk humanistycznych „będzie uwzględniała to, żeby pokazywać prawdziwą historię – żeby uczulić na te aspekty, które zbyt mało były do tej pory ukazywane; właśnie historię, prawdę o niemieckich obozach zagłady w Polsce”.

– Ale poza tym my musimy przede wszystkim zadbać o to, żeby świat zewnętrzny mówił prawdę i to jest nasz obowiązek – powiedziała Beata Szydło. Wyraziła również podziękowanie tym organizacjom i ruchom społecznym, które w ostatnim czasie mocno się w to zaangażowały, m.in. w internecie.

źródło:
Zobacz więcej