RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Susz tytoniowy na celowniku. Rząd chce ograniczyć szarą strefę

W planach są także zmiany w akcyzie dotyczące tytoniu (fot. Drew Angerer/Getty Images)
W planach są także zmiany w akcyzie dotyczące tytoniu (fot. Drew Angerer/Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Rząd chce nadzorować uprawy tytoniu, by ograniczyć szarą strefę. Wcześniej zostanie wprowadzony monitoring transportów suszu – pisze „Puls Biznesu”.

Tytoniowe gangi idą na rekord. Kolejna manufaktura zlikwidowana

Ponad 25 milionów papierosów, można by wyprodukować z tytoniu, który odnaleźli wrocławscy funkcjonariusze CBŚP w rzekomo opuszczonym magazynie w...

zobacz więcej

Niedawno rząd poinformował o rozpoczęciu prac nad nowelizacjami ustaw o podatku akcyzowym i o Agencji Rynku Rolnego. Celem ma być zwiększenie kontroli nad obrotem suszem tytoniowym, z którego można wyprodukować tytoń do palenia lub papierosy.

Dziennik wskazuje, że resorty finansów i rolnictwa chcą, by plantator tytoniu miał obowiązek wpisać się do rejestru prowadzonego przez Agencję Rynku Rolnego i zadeklarować, na jakiej powierzchni będzie prowadził uprawę. W przeciwnym wypadku mają grozić mu kary, ze zniszczeniem upraw włącznie.

W planach są także zmiany w akcyzie dotyczące tytoniu oraz inne pomysły, których celem jest ukrócenie szarej strefy w branży. Pomóc w tym ma między innymi ustawa o systemie monitorowania drogowego przewozu towarów, której projekt został przyjęty przez Radę Ministrów.

Zgodnie z nowymi przepisami firmy, które będą wysyłały transporty paliwa, alkoholu lub suszu tytoniowego, będą musiały zgłosić taki transport w systemie. W przeciwnym wypadku grozić będą dotkliwe kary.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej