Polskie firmy z sukcesami na szwedzkim rynku. Właśnie zostały nagrodzone

Szwedzi polubili autobusy Solarisa (fot. Wikipedia/Lukas 3z)

Przedstawiciele polskich firm Solaris Bus & Coach S.A. oraz Barlinek S.A. odebrali w czwartek z rąk ambasadora RP w Sztokholmie nowo ustanowioną nagrodę Mercurius. Przyznaje się ją za sukcesy na rynku szwedzkim.

Polskie autobusy podbijają Włochy. Gigantyczny kontrakt Solarisa

Aż 300 autobusów polskiej firmy Solaris będzie przewozić pasażerów w stołecznym regionie Lacjum we Włoszech. Pierwsze pojazdy już pojawiły się na...

zobacz więcej

Na gali w Ambasadzie RP w Sztokholmie obecni byli szefowie wyróżnionych firm, ich szwedzcy partnerzy oraz przedstawiciele polskiego i szwedzkiego biznesu.

– Jeszcze niedawno to my patrzyliśmy na Szwedów i uczyliśmy się od nich, jak robić interesy. Teraz przyszła pora na polskie firmy w Szwecji – powiedział ambasador RP w Sztokholmie Wiesław Tarka. Gospodarz uroczystości podkreślił, że oba nagrodzone przedsiębiorstwa cechuje nowoczesność i innowacyjność.

Polskie autobusy w Szwecji

Autobusy dostarczone przez Solaris Bus & Coach S.A od kilku lat z powodzeniem jeżdżą po ulicach m.in. Malmoe, Goeteborga, Linkoepingu oraz Lund. Firma wygrywa w Szwecji kolejne przetargi, oferując nie tylko niższą cenę, ale także nowoczesną technologię (pojazdy hybrydowe).

„Bez kompleksów podejmują walkę z konkurencją ”. Polskie firmy zdobywają zagraniczne rynki

Polskie firmy coraz śmielej radzą sobie na zagranicznych rynkach. Według danych NBP, pod koniec 2013 roku stan aktywów polskich firm z tytułu...

zobacz więcej

Obecny w Sztokholmie członek zarządu Solaris Bus & Coach S.A Paweł Hajduk przypomniał, że początki wcale nie były łatwe. Autobusy polskiej firmy były krytykowane przez związek zawodowy kierowców, co skutkowało ich wycofaniem z jednej z gmin. – Można było walczyć albo porozumieć się. My wybraliśmy rozmowę – powiedział Hajduk.

Drugi z laureatów, producent podłóg firma Barlinek S.A., obecny jest w Szwecji od 1999 roku. Producent zaczynał od współpracy z siecią marketów budowlanych Byggmax. Obecnie do Skandynawii trafia 20 proc. produkcji Barlinka.

Niełatwy rynek

– Rynek szwedzki nie należy do łatwych, tu jest silna konkurencja ze strony lokalnych producentów. Udało nam się jednak przekonać klientów do naszej jakości i teraz nie musimy już tłumaczyć, co to jest Barlinek – powiedziała menedżer rynku skandynawskiego Barlinek S.A. Barbara Matusiak.

Wytwarzana przez Barlinek deska wygrała w Szwecji w konkursie na najlepszą podłogę drewnianą. Niezależny test przeprowadził Szwedzki Instytut Techniczny.

Nagroda Mercurius to zaprojektowana specjalnie na tę okazję statuetka przedstawiająca skrzydła, autorstwa poznańskiej artystki Klaudii Grygorowicz-Kosakowskiej. Nowe wyróżnienie ma być przyznawane co roku przez ambasadę RP w Sztokholmie „przedsiębiorcom zasłużonym dla promocji polskiego biznesu w Szwecji”.

źródło:

Zobacz więcej