SERWIS

Tokio 2020: wyniki, starty i medale

10 marca premiera „Wyklętego”. „Film będzie dość brutalny”

Produkcję rozpoczęto dzięki darowiznom osób prywatnych (fot. wyklety.pl)
Produkcję rozpoczęto dzięki darowiznom osób prywatnych (fot. wyklety.pl)

„Wyklęty” opowiada o prawdziwych wydarzeniach z naszej historii. Bohaterami filmu są członkowie zbrojnego podziemia niepodległościowego, walczący z władzą ludową o powojenny kształt Polski. Ludzie ci mimo olbrzymiej przewagi resortu bezpieczeństwa, wspieranego przez radzieckie NKWD, walczyli do końca o swoją sprawę. Większość zginęła, a pamięć o nich została przez reżimowych historyków zakłamana.

Niebawem w TVP serial o Żołnierzach Wyklętych. Jest już oficjalny zwiastun

Telewizja Polska rozpoczyna prace nad nowym serialem pt. „Wyklęci”, który ma trafić na ekrany polskich telewizorów jesienią 2017 roku, jako własna...

zobacz więcej

– Jest to opowieść o naprawdę trudnych czasach, akcja toczy się w Polsce, w drugiej połowie lat 40-tych – powiedział autor scenariusza i reżyser Konrad Łęcki.

– Chcemy rzetelnie opowiedzieć o żołnierzach antykomunistycznego podziemia niepodległościowego, których dzisiaj potocznie określa się mianem Żołnierzy Wyklętych. Film będzie dość brutalny, ale takie były wtedy realia. Tych ludzi tropiono i zabijano niemal jak zwierzęta. Chcemy pokazać dramatyzm ich sytuacji. Jestem daleki od wybielania kogokolwiek, zależy mi na tym, żeby film był możliwie prawdziwy – dodał.

Pierwszy klaps na planie „Wyklętego” padł w marcu 2014 roku w Kielcach, a zdjęcia zakończyły się w maju 2016 r. W filmie wzięło udział 63 zawodowych aktorów i kaskaderów oraz kilkuset statystów i członków grup rekonstruktorskich z całej Polski.

Zdjęcia były kręcone przede wszystkim w województwie Świętokrzyskim. Korzystano z plenerów, m.in. na terenie Gminy Sitkówka-Nowiny, w których kilkadziesiąt lat wcześniej rozgrywały się wydarzenia, o których opowiada film.

Produkcję rozpoczęto dzięki darowiznom osób prywatnych oraz małych firm i parafii katolickich. Z czasem udało się pozyskać sponsorów, takich jak: Fundacja Samorządność i Demokracja, Teatr Polski Inc z Nowego Jorku, KRAM S.A., Gmina Sitkówka-Nowiny, Fundacja PGE - Energia z serca oraz Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych.

Nawiązanie współpracy z Polskim Górnictwem Naftowym i Gazownictwem, które zostało Strategicznym Sponsorem filmu pozwoliło na zamknięcie etapu zdjęć. Film wejdzie do kin 10 marca 2017 roku.

źródło:
Zobacz więcej