RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Dwa miasta i 800 policjantów. Gigantyczna akcja antyterrorystyczna w Austrii

Zatrzymano 14 osób (fot. Getty Images/Anadolu Agency/Contributor)
Zatrzymano 14 osób (fot. Getty Images/Anadolu Agency/Contributor)

Około 800 funkcjonariuszy austriackiej policji wzięło w czwartek udział w operacji antyterrorystycznej w Wiedniu i Grazu. Austriacka policja zatrzymała czternaście osób. Operację przeprowadzono „w ramach śledztwa w związku z podejrzeniem udziału w ugrupowaniu terrorystycznym” – poinformowała prokuratura w Grazu.

Austriaccy policjanci aresztowali podejrzanego o przygotowywanie zamachu w Wiedniu

W Wiedniu aresztowano w piątek podejrzanego o działalność terrorystyczną – poinformowała austriacka policja, potwierdzając wcześniejsze doniesienia...

zobacz więcej

Wśród aresztowanych znaleźli się: trzy kobiety, trzech Austriaków z zagranicznymi korzeniami, dwaj Bośniacy, dwaj Macedończycy i Syryjczyk. Narodowości pozostałych aresztowanych nie ujawniono.

Początkowo media spekulowały, że operacja antyterrorystyczna miała związek z ubiegłotygodniowym zatrzymaniem 17-latka podejrzanego o terroryzm.

Austriacki dziennik „Kurier” zdementował jednak te informacje wskazując, że akcja miała na celu zatrzymanie „osób z dawnej Jugosławii”. Miały być one obserwowane przez urząd ochrony konstytucji i zwalczania terroryzmu (BVT).

Gazeta „Kronen Zeitung” precyzuje, że w obu miastach operacja wymierzona była w „sieć wokół wiedeńskiego kaznodziei Mirsada O., znanego także jako Ebu Tejma”. Latem 2016 r. został on skazany w Grazu na 20 lat więzienia za udział w ugrupowaniu terrorystycznym, podżeganie do morderstwa i wymuszenia.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej