Wassermann: w ciągu dwóch tygodni zawiadomimy prokuraturę ws. Amber Gold

Małgorzata Wassermann jest szefową komisji (fot. PAP/Jacek Turczyk)

– W ciągu dwóch tygodni może zostać złożone zawiadomienie do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa przez prokuratorów prowadzących sprawę Amber Gold – poinformowała w środę szefowa sejmowej komisji śledczej ds. Amber Gold Małgorzata Wassermann (PiS). Przegłosowano też wniosek o wezwanie kolejnego świadka, który będzie przesłuchany na początku lutego. Chodzi o Ilonę Pieczyńską-Czerny z Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego.

Kluza: ze strony premiera Tuska nie było pytań ws. Amber Gold

W sprawie Amber Gold nie otrzymywałem żadnych pytań od ówczesnego premiera Donalda Tuska, ani od KPRM – powiedział były przewodniczący KNF...

zobacz więcej

Wassermann 11 stycznia przekazała, że komisja zdecydowała o złożeniu dwóch zawiadomień o możliwości popełnienia przestępstwa przez prokuratorów prowadzących sprawę Amber Gold; chodzi o prok. Barbarę Kijanko i prok. Hannę Borkowską.

W czwartek Wassermann powiedziała, że został rozesłany do posłów z komisji projekt zawiadomienia dotyczący prok. Kijanko.

– Rozesłane jest zawiadomienie do posłów, celem naniesienia swoich ewentualnych uwag i poprawek, do piątku posłowie mają zgłaszać swoje uwagi. Jeśli uwag nie będzie, od poniedziałku będzie ono wystawione do podpisu, bo wszyscy członkowie mieli się podpisać. Myślę, że do dwóch tygodni będzie złożone - powiedziała Wassermann.

Dodała, że projekt zawiadomienia dot. Borkowskiej ma trafić do posłów w najbliższych dniach. Będzie to, jak podkreśliła, osobne zawiadomienie, ale może być tak, że oba zawiadomienia zostaną złożone w tym samym czasie, do dwóch tygodni.

Wassermann wyjaśniała 11 stycznia, że zawiadomienie ws. prok. Kijanko będzie dotyczyło tego, jak było prowadzone przez nią postępowanie ws. Amber Gold w okresie grudzień 2009 r. - czerwiec 2012 r.

Kim jest Kijanko?

Kijanko była prokuratorem referentem prowadzącym sprawę Amber Gold w pierwszej fazie postępowania, po zawiadomieniu Komisji Nadzoru Finansowego pod koniec 2009 r. Miała być też pierwszym świadkiem przesłuchanym przez komisję śledczą. Przedstawiła jednak zaświadczenie lekarskie, z którego wynikało, że nie może się stawić na przesłuchaniu.

Z kolei drugie zawiadomienie, tłumaczyła wówczas Wassermann, ma dotyczyć zachowania prokurator Borkowskiej, która w Prokuraturze Okręgowej w Gdańsku odpowiadała za nadzór nad Prokuraturą Rejonową we Wrzeszczu.

Wassermann wskazywała, że powodem wniesienia tego zawiadomienia jest m.in. kwestia przetrzymanego pisma ws. odwieszenia postępowania dot. Amber Gold, które, choć miało trafić do prokuratury we Wrzeszczu już w styczniu 2012 r., trafiło tam dopiero w kwietniu.

Nowy świadek

Szefowa komisji była pytana po zakończeniu posiedzenia komisji, czy jest potrzeba powołania nowych świadków. – Ale świadkowie nowi są powołani, mamy cały kalendarz, jeżeli chodzi o styczeń i luty – wskazała.

Dodała jednocześnie, że w środę komisja przegłosowała wezwanie kolejnego świadka. – Panią Ilonę Czerny, o której mówił przewodniczący (b. szef KNF Stanisław Kluza podczas środowego przesłuchania), że być może ona była w prokuraturze w Gdańsku – wskazała.

Chodzi o Ilonę Pieczyńską-Czerny, która w czasie sprawy Amber Gold pełniła funkcję dyrektora departamentu postępowań UKNF, a obecnie jest dyrektorem departamentu ofert publicznych i informacji finansowej. – To jest nowy wątek, pojawiający się po raz pierwszy, będziemy próbowali go w jakikolwiek sposób zweryfikować – powiedziała szefowa sejmowej komisji śledczej.

– Świadek będzie wezwany jako trzecia osoba, o ile pamiętam 7 albo 8 lutego – dodała Wassermann.

źródło:

Zobacz więcej