RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Ukraina: sprofanowano polski cmentarz. Wandale namalowali „SS Galizien”

– Nieznani sprawcy pomazali czerwoną farbą cmentarz ofiar totalitaryzmu w Bykowni pod Kijowem i próbowali zniszczyć wejście na znajdujący się tam polski cmentarz wojenny – poinformował Bohdan Bilasziwski, dyrektor kompleksu. Do zdarzenia doszło w nocy z wtorku na środę, a napisy zauważono w godzinach porannych. Na miejscu pracuje policja.

Ukraińcy wyjaśniają zniszczenie pomnika. „Prowokacja i akt wandalizmu”

Notę dyplomatyczną w związku ze zniszczeniem pomnika Polaków, zamordowanych w 1944 roku we wsi Huta Pieniacka, wystosowała we wtorek do MSZ Ukrainy...

zobacz więcej

Szef polskiej dyplomacji Witold Waszczykowski poprosił stronę ukraińską o wyjaśnienia. Jeszcze dziś komunikat w tej sprawie ma wydać rząd. Ambasada RP w Kijowie wystosowała notę dyplomatyczną w tej sprawie.

Minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski rozmawiał ze swoim ukraińskim odpowiednikiem Pawło Klimkinem. Domagał się wyjaśnienia nie tylko ostatniego aktu wandalizmu, ale także oczekuje wyników w śledztwie w sprawie dewastacji pomnika w Hucie Pieniackiej – na początku miesiąca nieznani sprawcy wysadzili tam pomnik pomordowanych Polaków.

– Minister spraw zagranicznych Ukrainy Pawło Klimkin zapewnił, że zrobi wszystko, by obie sprawy wyjaśnić i podkreślił, że ukraiński rząd potępia ostatnie incydenty – informuje Ambasada RP w Kijowie.

Ambasada po otrzymaniu informacji o dewastacji cmentarza zwróciła się do Ministerstwa Spraw Zagranicznych Ukrainy o „jak najszybsze podjęcie stanowczych działań zmierzających do wykrycia i ukarania sprawców tego haniebnego czynu”.

– Widać, że zaczyna to nabierać charakteru seryjnego. Incydent w Bykowni jest wyjątkowo obrzydliwy, bo w miejscu pamięci, a właściwie na tych grobach, pojawiły się wulgarne słowa. Cały czas śledzimy działania władz ukraińskich w tej sprawie – przyznaje ambasador Jan Piekło.

Polski MSZ również podkreśla, że tego rodzaju ataki i incydenty „muszą być wyjaśniane, a ich sprawcy karani, tym bardziej, że wpisują się one w pewną tendencję i w konsekwencji mogą wpłynąć na stosunki polsko-ukraińskie”.

Zdewastowano pomnik Polaków na Ukrainie. Film ze zniszczeniami trafił do sieci

Pomnik Polaków, zamordowanych w 1944 r. we wsi Huta Pieniacka, zdewastowano na zachodniej Ukrainie. Zniszczenia udokumentowano w nagraniu wideo i...

zobacz więcej

3 tysiące pomordowanych przez NKWD

Na pomniku upamiętniającym polskie ofiary z tzw. ukraińskiej listy katyńskiej nieznani sprawcy namalowali farbą olejną napisy – na części polskiej „SS Galizien”, a na ukraińskiej „OUN-UPA ku...a” – powiedział Bohdan Bilasziwski, dyrektor cmentarza w Bykowni na Ukrainie, gdzie doszło do profanacji.

Z jego informacji wynika, że wandale próbowali również zniszczyć wejście na polską część cmentarza. – Ktoś próbował je podważyć łomem. Jedna kolumna przechyliła się, drugiej nic się nie stało – dodał. Na miejscu zdarzenia pracuje policja.

Polski cmentarz wojenny w Bykowni w Kijowie został utworzony w latach 2011-2012 z inicjatywy Rady Ochrony Pamięci Walki i Męczeństwa. Na cmentarzu w zbiorowych mogiłach spoczywają szczątki ponad trzech tysięcy polskich obywateli z ukraińskiej listy katyńskiej zamordowanych w 1940 r. przez funkcjonariuszy NKWD.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej