„Za czasów Amber Gold polskie państwo istniało teoretycznie”

– Od początku mówiłem, że komisja ws. Amber Gold jest potrzebna. Obraz państwa, który wyłania się z prac komisji, świetnie prowadzonych przez panią Małgorzatę Wassermann, jest dramatycznie negatywny. Cisną się na usta różne brzydkie słowa. Polskie państwo istniało wtedy teoretycznie – mówił w programie „Kwadrans polityczny” wicepremier Jarosław Gowin o aferze Amber Gold i pracach sejmowej komisji, która się nią zajmuje.

– Gdyby odpowiednie instytucje państwowe, może poza Komisją Nadzoru Finansowego, działały odpowiednio, skala tej afery byłaby mniejsza – stwierdził Gowin. Pytany, czy KNF mógł poinformować wcześniej ówczesnego premiera Donalda Tuska o tym, że działalność Amber Gold może się tak skończyć, jak to miało miejsce, powiedział, że „nie znał żadnych faktów wskazujących na to, żeby Tusk miał taką wcześniejszą wiedzą”. – Zobaczymy, co powie Stanisław Kluza. On stał wtedy na czele KNF – powiedział.

„Związki Tuska ze sprawą Amber Gold są oczywiste”

– Zachowanie wielu osób po wybuchu afery Amber Gold potwierdza, że była niewidzialna ręka, która prowadziła Marcina P. i nad nim czuwała – mówiła w...

zobacz więcej

„Marcin P. był karany wielokrotnie”

Minister Gowin dodał, że niezależnie od tego, jaka jest odpowiedzialność poszczególnych instytucji, na pewno odpowiedzialne za to, co się stało, jest w dużej mierze całe państwo polskie. – Źle zorganizowane, biernie administrowane. Bez głębokich reform, które teraz przeprowadza nasz rząd – mówił.

Podkreślił, że gdy on był ministrem sprawiedliwości, podjąłby wszystkie działania, żeby rozliczyć sądownictwo za błędy poprzedzające, które dotyczą wcześniejszych spraw.

– Marcin P. był karany wielokrotnie i zawsze była to kara w zawieszeniu. Tutaj wyraźnie wymiar sprawiedliwości zawiódł – stwierdził Jarosław Gwoin.

Jego zdaniem należy wyjaśnić, co stało się z pieniędzmi, gdzie wyparowały i kto tak naprawdę był realnym autorem i sprawcą tej afery. – Nie mam wątpliwości, że Marcin P. był słupem. Jego mocodawcy są dalej w ukryciu. Trzymam kciuki za komisję, żeby odsłoniła to, czego opinia publiczna nie wie i pokazała autorów tych gigantycznych malwersacji – powiedział.


Obejrzyj cały program: „Kwadrans polityczny”

źródło:
Zobacz więcej