RAPORT

Rosja gotowa do inwazji na Ukrainę

Polska pożegnała gen. Janusza Brochwicz-Lewińskiego ps. „Gryf”

Od mszy żałobnej w Katedrze Polowej WP w Warszawie rozpoczęły się uroczystości pogrzebowe gen. Janusza Brochwicz-Lewińskiego „Gryfa”, żołnierza Batalionu AK „Parasol”, dowódcy obrony Pałacyku Michla podczas powstania warszawskiego. Wziął w nich udział m.in. prezydent Andrzej Duda. „Gryf” spoczął na Wojskowych Powązkach.

Zmarł gen. Janusz Brochwicz-Lewiński ps. Gryf. Był żołnierzem „Parasola”

Nie żyje gen. Janusz Brochwicz-Lewiński ps. Gryf, żołnierz batalionu AK „Parasol”, dowódca grupy szturmowej, która broniła Pałacyku Michla na Woli...

zobacz więcej

Na uroczystości pogrzebowe przybyli także przedstawiciele rządu, w tym MON i Wojska Polskiego, MSZ, parlamentu, urzędów państwowych, Instytutu Pamięci Narodowej, Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych.

– Stoimy wyprostowani i dumni, że dane nam było znać cię. Dumni, że możemy tu być, modlić się i dziękować za twoje długie i piękne życie dla Rzeczpospolitej – powiedział prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości pogrzebowych. Dodał, że generał był „wzorem dla młodego pokolenia”. – Poświęciłeś lata na dawanie świadectwa niezachwianej wiary i patriotyzmu – powiedział prezydent.

– Dzisiaj, uczestnicząc w pogrzebie generała Brochwicz-Lewińskiego, dziękujemy panu Bogu. Dziękujemy pokoleniom polskich bohaterów. Dziękujemy jemu za jego życie. Dziękujemy za przekazanie wartości narodowych i katolickich, ale także za to, że do ostatniego momentu myślał o Polsce, polskiej armii; wierzył, że będzie ona silna i odbudowana – mówił szef MON Antoni Macierewicz. – Całym życiem służył Polsce – dodał.

Generała „Gryfa” pożegnali również weterani II wojny światowej, młodzież szkolna, przedstawiciele środowisk patriotycznych. Uroczystości pogrzebowe odbyły się przy honorowej asyście żołnierzy Wojska Polskiego. Urząd ds. Kombatantów jest głównym organizatorem pogrzebu generała.Janusz Brochwicz-Lewiński urodził się 17 września 1920 roku w Wołkowysku. We wrześniu 1939 roku walczył w stopniu kaprala podchorążego. Po agresji ZSRR na Polskę, dostał się 18 września do niewoli sowieckiej, z której zbiegł i wstąpił do ZWZ-AK.

„Rycerski Dowódca”

Służył między innymi pod komendą porucznika Hieronima Dekutowskiego „Zapory”, jednego z najbardziej znanych żołnierzy antykomunistycznego podziemia. Od 1940 do 1942 pracował w Puławach na stanowisku administracyjnym będąc jednocześnie pracownikiem polskiego wywiadu.

Zdekonspirowany, przedostał się do Lublina i Janowa Lubelskiego i do stycznia 1944 roku kierował jednym z oddziałów partyzanckich na Lubelszczyźnie. Wśród Niemców miał przydomek „Rycerski Dowódca”. Potem został przeniesiony do batalionu do zadań specjalnych AK „Parasol”, gdzie był instruktorem wyszkolenia w konspiracyjnej podchorążówce.

„Żołnierz uznaje, że życie nie należy do niego. Należy do Polski”

Minister Antoni Macierewicz tuż przed Bożym Narodzeniem odwiedził polskie kontyngenty wojskowe w Kuwejcie i Afganistanie. Pięć lat temu 21 grudnia...

zobacz więcej

Walki powstańcze w Warszawie

Krótko przed powstaniem Brochwicz-Lewiński dowodził atakiem na aptekę Wendego przy Krakowskim Przedmieściu, podczas którego zdobyto narzędzia, lekarstwa i materiały opatrunkowe dla żołnierzy podziemia.

W powstaniu warszawskim do 5 sierpnia dowodził obroną Pałacyku Michla na Woli. Jego załoga kilkakrotnie odpierała niemieckie natarcia wspomagane jednostkami pancernymi. „Gryf” został ciężko ranny w walce na cmentarzu ewangelickim na Woli. Po kapitulacji był więźniem obozu jenieckiego.

Lata na emigracji i powrót

Po wojnie przebywał na emigracji w Anglii. Wstąpił do armii brytyjskiej, służył między innymi w gwardii przybocznej króla Jerzego VI. Jako agent wywiadu działał w Palestynie i Sudanie.

W 2002 roku wrócił do Polski. Działał aktywnie w środowisku kombatanckim, popularyzował historię wśród młodzieży. Wspierał prace Instytutu Pamięci Narodowej na rzecz identyfikacji ofiar terroru komunistycznego. IPN przyznał mu w 2016 roku tytuł Kustosza Pamięci Narodowej. W 2007 roku uczestniczył w akcji billboardowej programu „Patriotyzm Jutra”. W latach 2009-2014 zasiadał w Kapitule Orderu Wojennego Virtuti Militari. W 2014 roku był członkiem Komitetu Honorowego Fundacji „Łączka”.


Generał Janusz Brochwicz-Lewiński był też Honorowym Obywatelem Warszawy. W 2008 roku prezydent Lech Kaczyński awansował go do stopnia generała brygady. Pośmiertnie prezydent Andrzej Duda przyznał Januszowi Brochwicz-Lewińskiemu stopień generała dywizji.
„Gryf” służył między innymi pod komendą „Zapory” (fot. facebook.com)
„Gryf” służył między innymi pod komendą „Zapory” (fot. facebook.com)

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej