RAPORT

Wojna na Ukrainie

Niemcy będą miały nowego szefa MSZ. Steinmeier powalczy o prezydenturę

Sigmar Gabriel jest szefem SPD (fot.Sean Gallup/Getty Images)
Sigmar Gabriel jest szefem SPD (fot.Sean Gallup/Getty Images)

Szef SPD i wicekanclerz Sigmar Gabriel zapowiedział, że obejmie stanowisko ministra spraw zagranicznych. Obecny szef dyplomacji Frank-Walter Steinmeier zamierza wystartować w lutowych wyborach prezydenckich.

Niemcy jesienią pójdą do urn. Rząd chce, by wybory były 24 września

Niemiecki rząd uważa, że wybory do Bundestagu powinny się odbyć 24 września. Gabinet Angeli Merkel zaakceptował w środę propozycję wysuniętą przez...

zobacz więcej

Rezygnację z kandydowania na kanclerza Gabriel wyjaśnił w rozmowie z tygodnikiem „Stern” tym, że jego partyjny kolega Martin Schulz ma większe szanse na zwycięstwo w pojedynku z Angelą Merkel.

– Gdybym teraz został kandydatem, przegrałbym, a ze mną cała SPD – stwierdził Gabriel. sondażach partia Merkel, CDU, utrzymuje ponad 10-punktową przewagę nad SPD. Z ankiet wynika, że w bezpośredniej konfrontacji z Merkel Schulz ma znacznie większe poparcie niż Gabriel.

Nowy prezydent Niemiec zostanie wybrany 12 lutego. Wybory parlamentarne odbędą się 24 września. Wrześniowy termin wyznaczył prezydent Joachim Gauck przychylając się do propozycji rządu popieranej przez większość klubów parlamentarnych i krajów związkowych.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej