RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

„Bradl” – Polak, który wywiódł w pole Niemców. Premiera nowego komiksu

Fascynująca historia Kazimierza Leskiego, „Bradla”, uczestnika Powstania Warszawskiego, błyskotliwego inżyniera, który na czas wojny przeobraził się w nieuchwytnego konspiratora, zainspirowała twórców komiksu. Na jego kartach czytelnicy znajdą dynamiczną akcję, niebezpieczne rozgrywki, mroczne siedziby tajnych organizacji, wciągającą intrygę i przede wszystkim niezwykłych bohaterów, którzy gotowi są ryzykować życie dla swojej ojczyzny. Pierwszy tom komiksu trafi do sprzedaży 25 stycznia.

Zdzisław Badocha „Żelazny” bohaterem komiksu IPN

Losy żołnierza podziemia antykomunistycznego Zdzisława Badochy znalazły się w komiksie IPN. „Żelazny” to przykład kadry, jaką wyszkolił Zygmunt...

zobacz więcej

Komiks „Bradl” Tobiasza Piątkowskiego i Marka Oleksickiego powstał na kanwie losów jednego z uczestników Powstania Warszawskiego – Kazimierza Leskiego, „Bradla”. As polskiego wywiadu miał tak bogaty życiorys, że własną biografię zatytułował „Życie niewłaściwie urozmaicone”.

Przed wojną był inżynierem w zespole budującym słynne polskie okręty ORP „Orzeł” i ORP „Sęp”, uczęszczał do szkoły lotniczej w Dęblinie i właściwie tylko jeden wypadek sprawił, że zamiast do RAF trafił do konspiracji.

Jako szpieg pracował dla jednej z najlepszych polskich organizacji wywiadowczych – był oficerem Oddziału II Informacyjno-Wywiadowczego Komendy Głównej Armii Krajowej.

Wychodził cało z każdej opresji, przedzierał się przez okupowaną Europę z fałszywymi dokumentami, wytyczał szlaki dla kurierów i wykradał najpilniej strzeżone tajemnice III Rzeszy. Jego losy stały się doskonałą inspiracją do stworzenia wyjątkowej serii komiksowej. szpiegowskiego.

– Nic dziwnego, że jego losy stały się inspiracją do stworzenia komiksu. Jestem przekonany, że o ważnych wydarzeniach i prawdziwych bohaterach można i należy opowiadać poprzez różnorodne gatunki czy środki wyrazu – mówi Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego.

Muzeum Powstania Warszawskiego wraz z wydawnictwem Egmont oddaje w ręce czytelników album komiksowy, który popularyzuje historię w nowoczesnej formie.

Leski – zamaskowany mściciel

Dwóch utalentowanych twórców: scenarzysta Tobiasz Piątkowski i rysownik Marek Oleksicki postanowiło wydobyć nieco zapomnianą postać „Bradla” i pokazać jego największe sukcesy. Nie zamierzali jednak traktować historii polskiego szpiega pomnikowo.

– Od początku było jasne, że życiorys Leskiego będzie inspiracją, którą obudujemy komiksowymi motywami – przyznaje Tobiasz Piątkowski, scenarzysta.

– Nie tworzyłem dokumentu, a popkulturową opowieść. Autentyczne postacie przerysowałem tak, by nadać im charakter bliższy bohaterom Dicka Tracy’ego czy Parkera. Leski, niczym rasowy zamaskowany mściciel, doczeka się nawet swojej nemezis – zdradza Piątkowski.

Akcja pierwszego tomu cyklu komiksowego „Bradl” rozgrywa się w Warszawie – mieście sterroryzowanym przez okupanta, a jednocześnie tętniącym ukrytym życiem, z galerią barwnych, nieco przerysowanych postaci.

Na tom składają się dwie opowieści graficzne: „Dom pełen robaków” oraz „Zmartwychwstanie w Szpitalu Ujazdowskim”. Fabuła komiksu jest fikcyjna, choć przedstawione wydarzenia opierają się na faktach historycznych.

źródło:
Zobacz więcej