RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Austriaccy policjanci aresztowali podejrzanego o przygotowywanie zamachu w Wiedniu

W Wiedniu aresztowano w piątek podejrzanego o działalność terrorystyczną – poinformowała austriacka policja, potwierdzając wcześniejsze doniesienia dziennika „Kronen Zeitung” na ten temat.

Austria: dwóch zatrzymanych w obozie dla uchodźców. „Mogli mieć kontakt z zamachowcami z Paryża”

Dwóch migrantów z Bliskiego Wschodu zostało w weekend zatrzymanych w obozie dla uchodźców w Salzburgu – poinformowała w środę austriacka...

zobacz więcej

– W ubiegłych dniach nasiliły się sygnały o planowanym zamachu w stolicy – powiedział rzecznik policji Thomas Keiblinger. Podejrzany był obserwowany i około godziny 18 funkcjonariusze policyjnej jednostki specjalnej Cobra zatrzymali go w mieszkaniu przy ulicy Rotenhofgasse w dzielnicy Favoriten w południowej części Wiednia.

Informacje o możliwym zamachu otrzymano od zagranicznych służb wywiadowczych. – Policja, Urząd Ochrony Konstytucji i Cobra współpracowały ściśle – podkreślił Keiblinger.

Policja skierowała do ludności apel, by zachowywać czujność zwłaszcza w miejscach bardzo uczęszczanych oraz meldować o zauważonych podejrzanych przedmiotach - jak porzucone bagaże. Władze nie potwierdziły na razie podanej przez „Kronen Zeitung” informacji, że zatrzymany samodzielnie skonstruował ładunek wybuchowy.

Gazeta poinformowała natomiast, że zatrzymany to osiemnastolatek, który miał planować zamach bombowy w Wiedniu. Należał do grupy „albańskich radykalnych islamistów”, która zamierzała zaatakować pomiędzy 15 a 30 stycznia.

Natomiast austriacki minister spraw wewnętrznych Wolfgang Sobotka poinformował podczas konferencji prasowej, że zatrzymany to „18-letni obywatel Austrii z zapleczem migracyjnym”.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej