RAPORT

Pogarda

„Przeprosiny nader dyskretne”. Internauci oburzeni na ZDF

#GermanDeathCamps (fot. Scott Barbour / Staff / Getty Images)
#GermanDeathCamps (fot. Scott Barbour / Staff / Getty Images)

Najnowsze

Popularne

W internecie prowadzona jest akcja publikowania komentarzy i grafik z napisami o „niemieckich obozach śmierci” na stronach portali społecznościowych ZDF i innych niemieckich mediów. Chodzi o niezadowalającą – zdaniem internautów – formę przeprosin nakazanych przez sąd. Jednym z pierwszych mediów, które opisało kontrowersje dotyczące realizacji przez ZDF wyroku polskiego sądu, był portal tvp.info.

Niemiecka telewizja ZDF ukryła przeprosiny za „polskie obozy zagłady”

Niemiecka stacja telewizyjna ZDF przegrała proces za nazwanie hitlerowskich obozów koncentracyjnych w Majdanku i Oświęcimiu „polskimi obozami...

zobacz więcej

Portal tvp.info podał wcześniej, że pod koniec grudnia 2016 roku Sąd Apelacyjny w Krakowie nakazał przeproszenie Karola Tendery, byłego więźnia Auschwitz za użycie przez niemiecką telewizję ZDF określenia „polskie obozy śmierci". Sąd wskazał, że przez takie stwierdzenie były więzień Auschwitz z ofiary staje się sprawcą. Przeprosiny miały zostać opublikowane na pierwszej stronie nadawcy i pozostawać widoczne przez 30 dni.

Telewizja ZDF w osobliwy sposób podeszła do wyroku sądu. Przeprosiny ukazały się na stronie internetowej nadawcy, ale opublikowano je na dole w rubryce Doku/Wissen. Sam tytuł publikacji też niewiele wyjaśnia osobom, które wchodzą na stronę ZDF. Na głównej stronie niemieckiej telewizji znajduje się tylko tytuł „Przeprosiny Karola Tendery”. Dopiero gdy kliknęło się na tytuł informacji, wchodzi się w treść przeprosin.

W odpowiedzi w internecie postała strona internetowa Germandeathcamps.org/pl. Grafiki publikują też portal Zelaznalogika.net.

Trzy lata więzienia za określenie „polskie obozy”? Rząd zajmie się projektem ustawy

Po wakacyjnej trzytygodniowej przerwie rząd wraca do pracy. Ministrowie zajmą się m.in. propozycją wprowadzenia kary do trzech lat więzienia za...

zobacz więcej

– To inicjatywa dotycząca wykonania wyroku przeciwko ZDF w sprawie Karola Tendery. Zakłada ona masowe publikowanie komentarzy na stronach portali społecznościowych ZDF i innych niemieckich mediów – powiedział PAP radca prawny Lech Obara, pełnomocnik występującego przeciwko ZDF Karola Tendery i prezes Stowarzyszenia Pro Patria, który na drodze prawnej występuje o prawidłowe przeprosiny swojego klienta przez ZDF.

Bez obrażania, ale stanowczo

Portal zelaznalogika.net powołuje się na wpis internauty na jednym z portali społecznościowych, który również napisał o „nader dyskretnym opublikowaniu przeprosin przez ZDF”. – Zwyczajowo pewnie moglibyśmy apelować do rządu o reakcję lub do dużych mediów ale ... przecież my wszyscy stanowimy wielką siłę! Akcja jest prosta. Bierzemy którąś z poniższych grafik i wklejamy ją na stronach facebookowych niemieckich mediów, z ZDF na czele – komentuje wpis Żelazna Logika, zamieszczając wzory grafik do wykorzystania i podając hasła do ich oznaczenia. Przestrzega, by ew. wpisy były grzeczne acz stanowcze i bez obelg.

Na większości grafik znajdują się napisy mówiące o „niemieckich obozach śmierci”.

Niesatysfakcjonująca forma przeprosin

Radca prawny Lech Obara, pełnomocnik Karola Tendery poinformował, że w związku z niesatysfakcjonującą formą przeprosin ZDF prawnicyw ystosowali do ZDF wezwanie do prawidłowego wykonania wyroku i zastrzegli, że w razie niewykonania podejmą kroki prawne.

– Otrzymaliśmy wyjaśnienia od ZDF, która powołuje się na ograniczenia techniczne i graficzne przy publikacji przeprosin na stronie, ale po konsultacji z fachowcami uznajemy je za absolutnie niewystarczające i kierujemy właśnie pisma do sądu w Moguncji – powiedział Obara.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej