RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

W Berlinie wystawa o Polakach ratujących Żydów. Ryzykowali życiem – swoim i swych rodzin

(fot.Wikipedia/nieznany)

W Fundacji Konrada Adenauera w Berlinie otwarto we wtorek wystawę o Polakach ratujących Żydów w czasie okupacji. Uczestnicy dyskusji podkreślali, że w Polsce za pomoc Żydom groziła śmierć, a Niemcy stosowali odpowiedzialność zbiorową wobec pomagających.

Weiss o wizycie prezydenta w Izraelu: stosunki między Polakami i Żydami nie są zwyczajne

– To nie będzie zwyczajna wizyta, bo stosunki między Polakami i Żydami nie są zwyczajne - tak mówi o wizycie prezydenta Andrzeja Dudy w Izraelu...

zobacz więcej

– Ludzi pomagających i ratujących Żydów można było spotkać na obszarze całej okupowanej przez narodowych socjalistów Europy. Pochodzili z różnych warstw społecznych, kierowali się różnymi motywami, mieli różne poglądy polityczne – powiedział kierownik Akademii Fundacji Konrada Adenauera Andreas Kleine-Kraneburg.

Jak podkreślił, Polacy stanowią jedną czwartą spośród 24 tys. wszystkich uznanych przez Instytut Yad Vashem w Jerozolimie za Sprawiedliwych wśród Narodów Świata. – A przecież to właśnie Polacy ryzykowali życiem – swoim i swych rodzin. W Polsce pomoc Żydom karana była śmiercią i kara ta była w drastyczny sposób stosowana. Udokumentowanych jest 700 wykonanych wyroków, prawdopodobnie jednak za pomoc udzieloną żydowskim współobywatelom zapłaciło życiem aż 2000 osób – zaznaczył Kleine-Kraneburg.

Odnosząc się do dyskusji, czy Polacy mogli uratować więcej Żydów, ambasador RP w Berlinie Andrzej Przyłębski podkreślił, że ze względu na grożące represje taka pomoc była „czynem bohaterskim”. – Kto może rościć sobie prawo do oceny i krytyki strachu przed śmiercią, który w tych okrutnych warunkach powstrzymywał ludzi od narażenia życia swojego i swoich najbliższych? – pytał.

„Kto sieje i podsyca antysemityzm, depcze po grobie rodziny Ulmów”. Prezydent na uroczystościach w Markowej

W Markowej na Podkarpaciu rozpoczynają się uroczystości otwarcia Muzeum Polaków Ratujących Żydów im. Rodziny Ulmów. – Dzięki setkom tysięcy...

zobacz więcej

Bohaterzy i szmalcownicy

Szef polskiej placówki dyplomatycznej podkreślił, że wystawa nie pomija „pojedynczych przypadków”, gdy „Polacy zdradzali swoich sąsiadów”, a „szmalcownicy zarabiali pieniądze szantażując prześladowanych Żydów”. – Mieszkańcy Polski nie są, i wtedy też nie byli, aniołami. Są ludźmi, różnymi ludźmi, niestety także złymi ludźmi – zauważył Przyłębski. – Nie istniało wtedy jednak polskie państwo, a stanowisko polskiego państwa podziemnego wobec kolaborantów i szmalcowników było jednoznaczne. Po procesie byli karani śmiercią, a wyroki były wykonywane – podkreślił ambasador.

Wystawę przygotowało Muzeum Historii Żydów Polskich Polin w Warszawie oraz polskie MSZ. Była wcześniej pokazywana w wielu krajach świata. W Niemczech można ją było oglądać między innymi w Hamburgu, Dreźnie i Lipsku. W siedzibie Fundacji Konrada Adenauera będzie pokazywana do 15 lutego.

Ekspozycja składa się z 16 plansz, ilustrujących sytuację ludności żydowskiej w okupowanej przez Niemcy Polsce, kolejne etapy terroru stosowanego przez niemieckich okupantów oraz różne formy pomocy udzielanej Żydom przez polskich sąsiadów.

„To historie jak z Bonda”. Doradca Trumpa o Polakach ratujących Żydów

„Ktokolwiek usłyszy historię Sprawiedliwych [Wśród Narodów Świata – przyp. red.], nigdy więcej nie odważy się powiedzieć o „polskich obozach...

zobacz więcej

Rada Pomocy Żydom

Jedna z plansz na wystawie poświęcona jest działalności „Żegoty” – Rady Pomocy Żydom, konspiracyjnej organizacji społecznej, utworzonej w grudniu 1942 przy Delegaturze Rządu RP na Kraj. Wśród współpracowników organizacji wymienieni zostali Irena Sendler i Władysław Bartoszewski.

Wicedyrektor muzeum Polin Dorota Keller-Zalewska wskazała na różne motywy pomocy. – Wielu Polaków pomagało swoim żydowskim znajomym, uważając to za oczywistą reakcję na prześladowania. Inni, przede wszystkim duchowni i siostry zakonne, kierowali się wartościami religijnymi. Jeszcze innym motywem była walka z Niemcami – tłumaczyła.

Uroczyste otwarcie wystawy zorganizowało istniejące od połowy lat 90. niemieckie Stowarzyszenie Wspierania Muzeum Historii Żydów w Polsce.

źródło:

Zobacz więcej