RAPORT

Kampania 2020

Imigranci? Zapraszamy! Wielka zmiana w polskiej polityce migracyjnej

Antyterrorystyczna akcja na wschodzie Ukrainy (fot. flickr.com/ Ministry of Defense of Ukraine)

Szykuje się wielka zmiana w polskiej polityce migracyjnej. Przyjeżdżający do nas ze wschodu łatwiej znajdą pracę i szybciej uzyskają pobyt stały. Pod warunkiem, że spełnią warunki stawiane przez rząd – informuje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Kukiz: zdrowy, silny mężczyzna – co to za uchodźca?

zobacz więcej

Dziennik dowiedział się o pracach nad nowymi rozwiązaniami prowadzonymi już przez rządowy zespół, który składa się z przedstawicieli resortów: rozwoju, rodziny oraz spraw wewnętrznych.

Nowa polityka migracyjna, nastawiona głównie na Ukraińców, ma być skuteczną receptą na demograficzne kłopoty Polski. – Interesuje nas wpisanie polityki migracyjnej w strategię rozwoju gospodarczego w celu uzupełniania niedoborów na rynku pracy, a nie kwestia uchodźców czy azylantów – powiedział dziennikowi wiceszef resoru rozwoju, Jerzy Kwieciński.

Podstawowe elementy tej nowej polityki migracyjnej to stawianie na młodych imigrantów, dopasowanie imigracji do rzeczywistych potrzeb rynku pracy („mapa potrzeb”) i ułatwienia pobytowe dla rodzin pracujących w Polsce cudzoziemców.

Szydło w PE o milionie uchodźców z Ukrainy. Ambasador: to nie uchodźcy, oni tu pracują i płacą podatki

– Oni nie są uchodźcami, nie dostali takiego statusu i w związku z tym nie dostają żadnej pomocy socjalnej – powiedział o żyjących w Polsce...

zobacz więcej

Rząd myśli o wprowadzeniu ułatwień w dawaniu wiz na dłuższe pobyty. – Zaproszenia mają być adresowane do określonych z góry grup, np. ludzi młodych w wieku do 35 lat, o pożądanych kwalifikacjach – relacjonuje „DGP”. Ma też powstać mapa potrzeb rynku pracy wskazująca, gdzie i jakich zawodów brakuje. Będzie to informacja ogólnodostępna.

„Rząd będzie też zachęcał Ukraińców do uzyskiwania kart stałego pobytu oraz obywatelstwa”, a dzieci imigrantów zyskają szerszy dostęp do edukacji. Jak zaznaczył Kwieciński, „niewykluczone, że dzieci osób z pozwoleniem na pobyt stały zostaną objęte programem 500+”.

Przyjmowanie przybyszów ze Wschodu będzie realizowane już po przyjęciu ustawy o repatriacji Polaków i ich potomków. „Od zeszłego roku już działa znowelizowana Karta Polaka. Dzięki niej w ciągu 10 lat do kraju ma przyjechać ok. 100 tys. osób” – pisze dziennik.

Działania te nie wypełnią jednak „demograficznej dziury”. W ciągu 20 lat w Polsce liczba osób w wieku produkcyjnym spadnie o 3,7 mln - podsumowuje „DGP”.

źródło:
Zobacz więcej