RAPORT

Pogarda

„Szewach Weiss to wielki orędownik Polski”

Najnowsze

Popularne

– Szewach Weiss jest jeszcze świadkiem tego co działo się w Polsce, on się w niej urodził, w okupowanej Polsce dzięki Ukraińcom i Polakom przeżył II wojnę światową. Trudno z nim dyskutować, on ma swoje bogate doświadczenie – mówił w programie „Cztery strony” dr Mateusz Szpytma, zastępca prezesa IPN.

Prezydent Andrzej Duda wręczył we wtorek w Jerozolimie Order Orła Białego Szewachowi Weissowi – byłemu przewodniczącemu Knesetu, byłemu przewodniczącemu Rady Instytutu Pamięci Yad Vashem, a w latach 2000-2003 ambasadorowi Izraela w Polsce.

„Nawet jeśli krytykuje to prawdziwie krytykuje”

– Zgodzę się z profesorem Weissem, że stosunki polsko-izraelskie są szczególne. Ta historia wspólna, tysiącletnia wyznacza to, że one są tymi, które wzbudzają bardzo wiele zainteresowania i kontrowersji w opinii publicznej świata. Bardziej w USA niż w Izraelu Polska kojarzy się z miejscem, w którym dokonano zagłady a to był okupowany kraj – mówił dr Szpytma.

Dodał, że historia polsko-izraelskich stosunków jest bardzo zróżnicowana i nie można jej ograniczać tylko do Holokaustu.


Obejrzyj cały program: „Cztery strony”
– Szewach Weiss ma swoje bogate doświadczenie i o tym doświadczeniu mówi. Nie zawsze pozytywnie o Polsce, ale prawdziwie. Nawet jeśli krytykuje to prawdziwie krytykuje. Często broni Polski, bo w Izraelu, na świecie ten obraz Polski jest bardzo wykrzywiony – mówił. Określił Weissa jako „wielkiego orędownika Polski”. – Tego prawdziwego obrazu, jaka ona jest – powiedział. Dodał, że były ambasador Izraela odnosi się do fałszywych, pojawiających się na świecie sformułowań jak „polskie obozy śmierci”. – W ustach takiego człowieka jak on, to ma inny ciężar gatunkowy – stwierdził.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej