RAPORT

Pogarda

Andrzej Duda: nie może być zgody na nienawiść i antysemityzm

Najnowsze

Popularne

Prezydent Andrzej Duda rozpoczął wizytę w Izraelu i Autonomii Palestyńskiej. Spotka się tam z izraelskimi i palestyńskimi politykami i odwiedzi święte dla chrześcijan miejsca. Prezydentowi towarzyszą przedsiębiorcy – przedstawiciele polskich start-upów.

Weiss o wizycie prezydenta w Izraelu: stosunki między Polakami i Żydami nie są zwyczajne

– To nie będzie zwyczajna wizyta, bo stosunki między Polakami i Żydami nie są zwyczajne - tak mówi o wizycie prezydenta Andrzeja Dudy w Izraelu...

zobacz więcej

– Polska przede wszystkim sprzyja z jednej strony Izraelowi, ale z drugiej strony także sprzyja cały czas procesowi pokojowemu tutaj na Bliskim Wschodzie. Ogromnie nam zależy, aby w tym niezwykle ważnym miejscu świata, gdzie relacje bardzo często są trudne, układały się one jak najlepiej, z poszanowaniem wzajemnym narodów, ale także przy uwzględnieniu wzajemnych potrzeb – podkreślał Andrzej Duda.

Podkreślił, że Polskę i Izrael od lat dzielę dobre relacje i jednocześnie długa i czasem trudna historia. – Więzi łączące nasze narody mają tysiącletnią historię. To relacja opleciona związkami rodzinnymi i kulturowymi – podkreślał Andrzej Duda.

Dodał, że liczy, nie tylko na współpracę polityczną, ale i gospodarczą. Dobrym znakiem ma być m.in. „współdziałanie w dziedzinie nowoczesnych technologii”.
teraz odtwarzane
Wystąpienie Prezydenta RP Andrzeja Dudy w Instytucie „Jad Waszem”

„Nasze relacje są kamieniem milowym”

Pierwszym punktem wizyty prezydenta Andrzeja Dudy w Jerozolimie było spotkanie z prezydentem Izraela Reuvenem Rivlinem. Tematem polsko-izraelskich rozmów jest współpraca pomiędzy krajami. Poruszona będzie też kwestia konflitktu izraelsko-palestyńskiego i sposoby jego rozwiązania.

O ostatnim zamachu terrorystycznym wspomniał prezydent Reuven Rivlin podczas konferencji otwierającej wizytę Andrzeja Dudy w Izraelu. Stwierdził także, że Polską i Izrael łączy nie tylko przeszłość, ale i teraźniejszość.

– Dzisiaj prawie nie ma dziedziny, w której nie współpracujemy. Relacje pomiędzy Izraelem a Unią Europejską i Polską są kamieniem milowym w naszej polityce zagranicznej. Nie tylko jesteśmy wspólnikami w handlu, dzielimy również wartości, wyzwania i bliskość geograficzną i wspólne stanowisko dotyczące wyzwań, przed którymi staje Europa – mówił Reuven Rivlin.

Po rozmowach z prezydentem Izraela Andrzej Duda pojechał na Wzgórze Pamięci w Jerozolimie. Złożył kwiaty na grobach byłych izraelskich premierów Icchaka Rabina i Szymona Peresa oraz brata obecnego premiera Jonatana Netanjahu, który zginął w operacji specjalnej w Ugandzie. Przy tym ostatnim grobie prezydentowi Dudzie towarzyszył izraelski premier Benjamin Netanjahu. Andrzej Duda odwiedził także zajmujący się historią Holokaustu Instytut Jad Waszem.

– Nigdy nie może być nie tylko wśród polityków, ale wszystkich ludzi, obywateli świata zgody na nienawiść zgody na antysemityzm, nie może być zgody na przejście obojętnie wobec tych wszystkich ideologii, które prowadzą do takiej nienawiści. To wielka lekcja dla ludzkości, z której ludzkość mam nadzieje na zawsze wyciągnie wnioski – mówił Andrzej Duda w Instytucie Jad Waszem.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej