Wybory 2020

Jak głosować w wyborach prezydenckich [PORADNIK]

Kukiz'15 ma projekt najprostszej deklaracji VAT w Europie. Tylko 6 rubryk

– Dzisiaj chcemy złożyć projekt najprostszej w Europie deklaracji VAT-owskiej. W tym momencie polska deklaracja VAT liczy 60 rubryk. W Wielkiej Brytanii czy Irlandii deklaracja ma 8-9 pól rubryk. Dlaczego my nie możemy mieć najprostszej deklaracji? – pytał w „Gościu poranka” wicemarszałek Stanisław Tyszka z klubu Kukiz’15.

„Konstytucja biznesu” ma ułatwić życie przedsiębiorcom

„Co nie jest prawem zabronione, jest dozwolone”; „działalność nierejestrowa” dla działalności na najmniejszą skalę; „ulga na start” dla...

zobacz więcej

Tyszka zapowiedział, że w poniedziałek jego ugrupowanie dostarczy projekt ministrowi rozwoju i finansów Mateuszowi Morawieckiemu. Jak zaznaczył, projekt ten zakłada, że deklaracja liczyłaby zaledwie sześć rubryk.

Wicemarszałek Sejmu zapewnił, że projekt spełnia wymagania Unii Europejskiej. – Jest jedna dyrektywa VAT-owska obowiązująca wszystkie państwa Unii Europejskiej, natomiast jedni wymagają mnóstwo danych od swoich przedsiębiorców, a inni – minimum – powiedział.

„Polska traci konkurencyjność"

Zaznaczył, że państwa rywalizują między sobą prostotą systemów podatkowych. – My chcemy przyciągać przedsiębiorców, a nie wypychać ich, by rejestrowali firmy w Wielkiej Brytanii, Irlandii, czy nawet w Czechach. A tak się dzieje teraz w Polsce – zauważył poseł.

Według niego Polska traci konkurencyjność w Europie Środkowo-Wschodniej, bo kraje regionu – np. Rumunia, Węgry – obniżają, czy też upraszczają podatki. Tyszka dodał, że Polska nie powinna na obywateli nakładać „kajdan z papieru kancelaryjnego”.

źródło:
Zobacz więcej