Zmarł bokser Jan Szczepański. Mistrz olimpijski z Monachium

Jan Szczepański (z lewej) na ringu w 1960 r. (fot. Wikimedia Commons/Bundesarchiv)

W niedzielę po długiej chorobie zmarł mistrz olimpijski z Monachium w boksie w wadze lekkiej, mistrz Europy, wielokrotny mistrz Polski Jan Szczepański. Miał 77 lat.

Zmarł Jerzy Kulej – legenda polskiego boksu

Andrzej Supron – mistrz świata i Europy, wicemistrz olimpijski w zapasach – wspomina swojego przyjaciela, Jerzego Kuleja. Legendarny polski bokser...

zobacz więcej

Urodził się 20 listopada 1939 w Małeczu w pobliżu Tomaszowa Mazowieckiego. Był zawodowym podoficerem (starszy chorąży) Ludowego Wojska Polskiego.

Treningi i karierę sportową rozpoczął w Pogoni Zduńska Wola. Później reprezentował barwy KS Pilica Tomaszów Mazowiecki (1956-1959) i Legii Warszawa (1959-1975).

W 1971 roku w Madrycie zdobył w wadze lekkiej tytuł mistrza Europy, rok później stanął na najwyższym podium igrzysk olimpijskich w Monachium. W dorobku miał także kilka tytułów mistrza Polski, wywalczonych indywidualnie i w drużynie z Legią Warszawa. W sumie stoczył 290 walk, z czego 251 wygrał, 15 zremisował i 24 przegrał.

Po zakończeniu kariery sportowej trenował m.in. bokserów Polonii Warszawa oraz KSZO Ostrowiec Świętokrzyski.

Po zakończeniu kariery wystąpił w filmach Marka Piwowskiego „Przepraszam, czy tu biją” i „Uprowadzenie Agaty” oraz w filmie krótkometrażowym Piotra Andrejewa „Za ciosem”. Zagrał także główną rolę w filmie „Powrót” Filipa Bajona.

źródło:

Zobacz więcej