Agencja Moody's nie dokonała aktualizacji ratingu w Polsce

Moody's nie dokonała aktualizacji ratingu Polski (fot. flickr.com/ Chirag Marawadi)

Agencja ratingowa Moody's podała w piątek wieczorem, że nie zaktualizuje ratingu Polski. Nie znaczy to, że potwierdzono rating bez zmian, tak jak zrobił to w piątek Fitch. Podczas ostatniego przeglądu opublikowanego w maju 2016 r. agencja utrzymała rating Polski na poziomie A2/P-1, lecz obniżyła perspektywę ratingu ze stabilnej do negatywnej.

Agencja Fitch potwierdziła dotychczasową ocenę ratingową Polski. Pozytywnie m.in. o 500+

Agencja ratingowa Fitch utrzymała rating Polski na poziomie A minus dla długo i krótkoterminowych zobowiązań w walucie zagranicznej i dla długo i...

zobacz więcej

Rating Polski jest bez zmian tylko dlatego, że Moody's w ogóle się Polską dzisiaj nie zajmował. Gdyby się zajmował i chciał utrzymać rating, to z agencji wyszedłby komunikat, że Moody's podtrzymuje rating na niezmienionym poziomie, jak zrobił to Fitch.

Teraz Moody's wypowie się o Polsce dopiero w maju. Nie może tego zrobić wcześniej, ponieważ musi się trzymać ustalonego kalendarza. W przeciwnym razie naraziłby się na kary od Komisji Europejskiej za wpływanie na rynki finansowe.

W maju 2016 zmiana perspektyw ratingu ze stabilnej na negatywną

W maju 2016 agencja Moody's utrzymała rating polskiego długu na poziomie A2/P-1, ale zmieniła perspektywę ratingu ze stabilnej na negatywną.

Wśród przyczyn swojej oceny Moody's wymieniła wówczas m.in. fiskalne ryzyka związane ze znaczącym wzrostem w bieżących wydatkach, jak również intencję obniżenia wieku emerytalnego. Jeśli chodzi o wydatki, agencja wskazała m.in. na świadczenia na dzieci (w ramach programu Rodzina 500 plus) oraz sygnalizowane podniesienie kwoty wolnej od podatku.

Wskazano też na pogorszenie klimatu inwestycyjnego w Polsce, wynikające z „przesunięcia w kierunku bardziej nieprzewidywalnych polityk i legislacji”. W tym kontekście, agencja mówiła o „niejasnościach” w odniesieniu do „konwersji kredytów hipotecznych denominowanych w obcej walucie” i do „przedłużającego się impasu” w sporze między rządem i Trybunałem Konstytucyjnym. Jednocześnie w uzasadnieniu utrzymania ratingu agencja wskazywała na odporność gospodarczą kraju, odzwierciedloną m.in. w zróżnicowaniu gospodarki, która "wykazała silny wzrost realnego PKB, niezależnie od przeciwności z zewnątrz".

Ocena S&P w kwietniu

To, że Moody's nie zaktualizował teraz ratingu, to jego pełne prawo, bo nie musi tego robić w ustalonych dniach przeglądu ratingu, ale z drugiej strony nie może nas zaskoczyć w niezapowiedzianym terminie. Najczęściej agencje wstrzymują się z decyzjami gdy nie mają jasności o danym kraju.

Zanim Moody's w maju znów będzie miał okazję się odezwać – w kwietniu swoją możliwość dostanie trzecia agencja – S&P.

źródło:
Zobacz więcej