RAPORT

Rosja gotowa do inwazji na Ukrainę

Dzień bez morderstwa w Salwadorze. Po raz pierwszy od dwóch lat

Do największych salwadorskich gangów należą Mara Salvatrucha i 18th Street Gang. (fot. REUTERS/Jose Cabezas)
Do największych salwadorskich gangów należą Mara Salvatrucha i 18th Street Gang. (fot. REUTERS/Jose Cabezas)

Salwador to jeden z najbardziej niebezpiecznych krajów na świecie, ostatnia środa była jednak wyjątkowo spokojna. 11 stycznia 2017 r. nie zamordowało ani jednego człowieka. Ostatnio taki dzień miał miejsce 22 stycznia 2015.

W tym kraju lepiej nie spędzaj wakacji. W czerwcu popełniono tam 677 morderstw

Ameryka Południowa i Środkowa to dobry kierunek na letnie wakacje, ale są miejsca, których lepiej unikać. Do takich należy z pewnością Salwador. W...

zobacz więcej

W sześciomilionowym Salwadorze zabija się przeciętnie kilkanaście osób dziennie. W 2015 r. wskaźnik morderstw osiągnął wartość 104 na 100.000 mieszkańców – to najwyższa wartość dla kraju, który nie jest w stanie wojny.

Rok temu sytuacja nieco się poprawiła – liczba zabójstw spadła o około 20 proc. Ale współczynnik 81,2 na 100.000 mieszkańców nadal należy do najwyższych na świecie.

Przemoc w Salwadorze to efekt zarówno działania potężnych, meksykańskich karteli, jak też konfliktu między lokalnymi gangami. Do największych należą Mara Salvatrucha i 18th Street Gang. Gangi walczą nie tylko ze sobą, ale również ze zwalczającymi je służbami bezpieczeństwa. Środa 11 stycznia 2017 r. była najspokojniejsza od dwóch lat. Ostatni taki dzień miał miejsce 22 stycznie 2015 r.

Spadek po wojnie domowej

Zorganizowane grupy przestępcze to spuścizna po wojnie domowej, która zakończyła się w 1992 roku. Dwunastoletni konflikt doprowadził do śmierci 76 tys. osób, kolejnych 12 tys. zaginęło. Ludność Salwadoru to nieco ponad 6 milionów osób.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej