RAPORT

Pogarda

Szydło w TVP: budżet jest legalny; każdy, kto twierdzi inaczej, sieje zamęt

Najnowsze

Popularne

– Opozycja mówiła, że na pewno nie damy rady, że pieniędzy zabraknie. A okazało się, że jesteśmy w stanie nasze projekty zrealizować, ale i zrobiliśmy wiele więcej, niż planowaliśmy – powiedziała w „Gościu Wiadomości” Beata Szydło. – Dziś rządzi w Polsce ekipa, która dba o grosz publiczny, która potrafi uszczelnić system podatkowy – dodała. Premier podkreśliła wielokrotnie, że „budżet jest legalny”. Skrytykowała też szefa RE Donalda Tuska.

PO zawiesza protest, a Sejm przerywa obrady do 25 stycznia [RELACJA]

– Trzeba tak przebudować regulamin Sejmu, żeby takie operacje nie były możliwe – powiedział szef PiS Jarosław Kaczyński. Jego zdaniem wniosek o...

zobacz więcej

W Sejmie zakończył się protest części klubów opozycyjnych, a marszałek Marek Kuchciński zarządził przerwę w obradach do 25 stycznia. Posłowie opozycji wciąż jednak kwestionują legalność uchwalonej przez izbę ustawy budżetowej, co miało miejsce 16 grudnia w Sali Kolumnowej.

Zgodnie z prawem

– Budżet, który stał się zarzewiem do protestu PO i Nowoczesnej jest budżetem uchwalonym zgodnie z prawem, przyjętym zgodnie z regułami, które wskazują ustawy. Pan marszałek Kuchciński przeprowadził to posiedzenie zgodnie z regulaminem Sejmu, nie zostały złamane żadne przepisy – przekonywała premier Beata Szydło. – Opozycja chce cały czas wzniecać wiatr. Zastosowała właśnie taką metodę. Od początku posiedzenia miały miejsce próby prowokacji, należy się zastanowić, dlaczego? – dodała.

Wyraziła też zadowolenie, że protest został zawieszony. – Cieszę się, że doszło do otrzeźwienia ze strony opozycji. PO i Nowoczesna mają, mam nadzieję, wolę do pracy, a nie zajmowania się protestami – powiedziała.

„Wymiar sprawiedliwości zajmie się posłami, którzy łamią prawo”

– Wobec posłów okupujących salę plenarną i mównicę sejmową mogą zostać zastosowane regulaminowe kary finansowe, a zgodnie z „Kodeksem karnym" mogą...

zobacz więcej

Beata Szydło ma nadzieję, że podobne wydarzenia w Sejmie już się nie powtórzą. – Oczekuję, że sytuacja w Sejmie się uspokoi i mam nadzieję, że pan marszałek i prezydium Sejmu dokonają takich zmian, które pozwolą na normalną pracę tym posłom, którzy chcą pracować – podkreśliła.

Co robi opozycja?

I zaapelowała do opozycji, aby wzięła się do pracy, przypominając, że PiS, gdy 8 lat był w opozycji, cały czas pracował nad programem. – Niektórzy mówią, że rząd PiS działa zbyt szybko, że zbyt szybko przeprowadza zmiany i reformy w państwie. Możemy to robić szybko, bo jesteśmy do tego przygotowani. Przez 8 lat przygotowaliśmy projekty i kiedy Polacy powierzyli nam rządy w Polsce, byliśmy gotowi, aby te zmiany wprowadzać – wskazała. – Obecna opozycja nie ma do zaproponowania niczego i nie chce pracować merytorycznie, stosuje obstrukcję. Jeśli politycy PO i Nowoczesnej opamiętają się i będą chcieli pracować, to dobrze dla Polski – dodała.Szefowa rządu przypomniała też, że w PiS zawsze była wola dialogu. – Ze strony PiS, ze strony naszego obozu propozycji do rozmów i konsensusu było bardzo dużo. To my zaproponowaliśmy, żeby usiąść do rozmów i one się toczyły, byliśmy bardzo blisko – podkreśliła.

„Wszystkim Polakom potrzebna jest odpowiedzialna opozycja”

– Jak już nawet Petru zaczął do nich apelować, żeby przestali się kompromitować i opuścili salę, to wydaje się, że nie mieli wyjścia – w taki...

zobacz więcej

Beata Szydło zaapelowała też do polityków opozycji, aby nie podważać legalności ustawy budżetowej, bo nie służy to Polsce. – Budżet jest legalny. Każdy, kto twierdzi inaczej, sieje zamęt, sieje niepokój i godzi w interesy polskiego państwa. Podważanie legalności budżetu, który został przyjęty zgodnie ze wszelkimi ustawami i procedurami, daje paliwo tym, którzy mają w stosunku do państwa polskiego złą wolę – zauważyła.

Dobry budżet

I podkreśliła, że finanse Polski są bezpieczne. – Polska jest państwem bezpiecznym i stabilnym. Jesteśmy państwem, które się rozwija i będzie się rozwijać. Mamy dobry program, realizujemy go zgodnie z harmonogramem. Budżet jest przyjęty, są tam programy i projekty, które wychodzą naprzeciw oczekiwaniom Polaków – wskazywała. Premier wymieniła m.in. 500 plus, mieszkanie plus, czy obniżenie wieku emerytalnego.

Szydło skrytykowała też szefa Rady Europejskiej Donalda Tuska, który mówił ostatnio, że jeśli do budżetu będą zastrzeżenia, Polska może mieć kłopoty z unijnymi dotacjami. – Donald Tusk wpisuje się w retorykę tych polityków, którzy próbują siać zamęt i niepokój. On kiedyś powiedział o sobie, że jest przede wszystkim urzędnikiem brukselskim i nie będzie ingerować w sprawy polskie. Kiedy trzeba było Polsce pomagać, jego głosu nie słyszeliśmy, teraz, nie wiadomo z jakich powodów, zaczyna coraz bardziej interesować się Polską, ale takie wypowiedzi nam szkodzą – zauważyła.

Beata Szydło z zadowoleniem przyjęła też przyjazd do Polski amerykańskich żołnierzy. – Polska jest państwem o wiele bardziej bezpiecznym, niż przez 12 miesiącami. Stają się faktem decyzje podjęte na szczycie NATO w Warszawie. To jest bardzo dobra wiadomość nie tylko dla Polski, ale i dla całego naszego regionu i pokazuje konsekwencję w działaniu polskiego rządu – mówiła.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej