„Blokowanie mównicy to poważne przestępstwo”

– Dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do tego, że budżet na 2017 rok został uchwalony – powiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński. Jak ocenił, całkowicie nie powiódł się zamysł, aby Polacy zostali pozbawieni tego, co uzyskali w ostatnim roku.

Kilka godzin opóźnienia i 1,5 minuty obrad. Burzliwy dzień w Sejmie

– Przez kilka miesięcy prezes Trybunału Konstytucyjnego stał się politykiem, a teraz politycy stają się sędziami Trybunału Konstytucyjnego. Dopóki...

zobacz więcej

– Chciałem podziękować wszystkim – Senatowi, panu marszałkowi i wicemarszałkom (Senatu), wszystkim, którzy przyczynili się do tego, że budżet został uchwalony, że cały ten zamysł, żeby Polacy zostali pozbawieni tego wszystkiego, co uzyskali w ostatnim roku – 500 plus, obniżenie wieku emerytalnego, Mieszkanie Plus, (...) że ten zamysł się całkowicie nie powiódł – powiedział Kaczyński w środę na konferencji prasowej w Sejmie. Prezes PiS wyraził też nadzieję, że budżet w krótkim czasie, po podpisie prezydenta, będzie mógł być opublikowany w Dzienniku Ustaw. – To jest najważniejsza wiadomość dzisiejszego dnia – podkreślił.

„Odpowiednie działania”

Senat nie zaproponował w środę żadnych poprawek do budżetu na 2017 r., teraz ustawa trafi do podpisu prezydenta. Sejm uchwalił budżet na 2017 rok 16 grudnia podczas posiedzenia w Sali Kolumnowej. Zgodnie z ustawą, dochody budżetu państwa wyniosą w 2017 roku ponad 325 mld zł, a wydatki - ponad 384 mld zł; maksymalny poziom deficytu nie przekroczy 59 mld 345 mln 500 tys. zł.

Prezes PiS odniósł się też do wydarzeń w Sejmie związanych z protestem opozycji. Kaczyński wyraził nadzieję, że „za godzinę, dwie lub trzy” zostanie otwarte 34. posiedzenie Sejmu. Podkreślił w Sejmie, że to ważne dla przyszłości demokracji. Jak zwrócił uwagę, żadna demokracja nie może opierać się na zasadzie, że mniejszość może nielegalnie blokować prace parlamentu. Poinformował, że jeśli posłowie opozycji będą nadal blokować salę plenarną, mogą wobec nich zostać podjęte „odpowiednie działania”. Podkreślił, że ich czyny to bardzo poważne przestępstwa przeciwko państwu.

Posiedzenie planowane na dziś miało rozpocząć się o godz. 12.

źródło:
Zobacz więcej