Papież do Polaków: nieście miłość potrzebującym

„Prawdziwa nadzieja jedynie w Bogu” (fot. PAP/EPA/CLAUDIO PERI)

Papież Franciszek podczas środowej audiencji generalnej w Watykanie wskazał Polakom jako wzór świętego brata Alberta. Przypomniał, że był on opiekunem ubogich i zepchniętych na margines. Papież przestrzegał też przed „bożkami pieniędzy, władzy i sukcesu”.

Papież na Błoniach: miłosierdzie ma zawsze młode oblicze

– Jezus Chrystus – czy można Go kupić, czy sprzedaje się Go w sklepach? On jest darem, prezentem, darem naszego Ojca. Powtórzmy wszyscy: Jezus...

zobacz więcej

– Idąc za przykładem tego wielkiego świętego miłosierdzia, brata i opiekuna bezdomnych, biednych i zepchniętych na margines, nieście miłość, dobroczynność i nadzieję wszystkim, którzy ich potrzebują – dodał.

W Polsce rok 2017. jest poświęcony bratu Albertowi Chmielowskiemu w stulecie jego śmierci.

„Unikajcie bożków i ulotnych pociech”

W katechezie papież przestrzegał przed pokusą pokładania ufności w tym, co podsuwa świat, a co budzi, jak mówił, „fałszywe nadzieje”.

Franciszek podkreślał, że kiedy człowiek odczuwa potrzebę różnych konkretnych zabezpieczeń, staje przed pokusą poszukiwania „bożków, ulotnych pociech”. Wśród nich wymienił „pieniądze, sojusze z możnymi tego świata, światowość, fałszywe ideologie, które zdają się wypełniać pustkę samotności i zapewniać bezpieczeństwo”.

– Ideologie roszczące sobie charakter absolutny, albo bogactwo, władza i sukces, z ich złudzeniem wieczności i wszechmocy, albo wartości takie, jak uroda i zdrowie, mogą stać się bożkami, którym poświęca się wszystko, a które mącą umysł i serce, i zamiast promować życie prowadzą do śmierci – ostrzegał.

– Większe zadowolenie przynosi nam podążanie za bożkiem niż za Bogiem. Znacznie bardziej cieszy nas ulotna nadzieja, która jest fałszywa i którą daje taki bożek niż wielka nadzieja, będąca pewnością, jaką daje Bóg" - powiedział Franciszek.

źródło:
Zobacz więcej