Zawrotna łapówka za kontrakt w Zambii. CBA zatrzymało trzy osoby

Oficjalnie CBA nie potwierdza ani obywatelstwa biznesmenów, ani tego że powoływali się na wpływy w rządzie Zambii (fot. facebook.com/CBA)

CBA zatrzymało dwóch obcokrajowców, najprawdopodobniej obywateli Izraela, którzy powoływali się na wpływy w rządzie Zambii. W zamian za 25 mln dolarów łapówki obiecali jednej z polskich firm rządowy kontrakt.

CBA: zatrzymania w Elektrowni Dolna Odra. Prokuratura chce aresztu

Wobec czterech z pięciu zatrzymanych przez CBA osób podejrzewanych o korupcję menedżerską przy remontach i modernizacji w Zespole Elektrowni Dolna...

zobacz więcej

CBA zatrzymało w środę rano w Warszawie dwóch obcokrajowców. Jak nieoficjalnie dowiedział się portal tvp.info mężczyźni są obywatelami Izraela i podejrzani są o powoływanie się na wpływy w rządzie Zambii.

Obiecywali jednej z polskich firm podpisanie kontraktu rządowego na dostawę maszyn rolniczych o wartości 100 mln dolarów amerykańskich. W zamian chcieli 25 mln dolarów.

Ustawiony przetarg

Zambia objęta jest międzynarodowym programem pomocowym dla Afryki. Zakup maszyn rolniczych dla tego kraju miał być w 100 proc. sfinansowany przez polski Skarb Państwa. Zambia miała tylko ogłosić przetarg i wybrać najkorzystniejszą dla siebie ofertę.

— Biznesmeni przekonywali, że mają dobre kontakty w rządzie Zambii. W zamian za odpowiednią łapówkę byli skłoni ustawić przetarg pod polską firmę. Część tych pieniędzy miała być przekazana urzędnikom z Zambii — mówi osoba znająca akta sprawy.

Oficjalnie CBA nie potwierdza ani obywatelstwa biznesmenów, ani tego że powoływali się na wpływy w rządzie Zambii.

CBA zatrzymało też polskiego przedsiębiorcę. Śledztwo prowadzi Mazowiecki Wydział Zamiejscowy Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Warszawie.

źródło:
Zobacz więcej