Smog w odwrocie. Będzie można swobodnie odetchnąć

Powietrze w Polsce oczyszcza się powoli (fot. PAP/Jacek Bednarczyk)

Słabe i umiarkowane południowe podmuchy przewietrzą miasta i usuną zanieczyszczenia. Rosnąca temperatura sprawia, że ludzie mniej palą w piecach. – Prognozowane na najbliższe dni opady wymyją zanieczyszczenia – mówi portalowi tvp.info Ewa Palma z Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska.

Smog niezwykle szkodliwy dla zdrowia. „Może doprowadzić do zgonu”

Ostatnia fala smogu w wielu polskich miastach jest bardzo niebezpieczna dla ludzkiego organizmu. – Zimą najbardziej szkodliwy dla zdrowia człowieka...

zobacz więcej

Ewa Palma z Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska informuje, że od niedzieli sytuacja smogowa znacznie się poprawia. Choć nadal są regiony, gdzie smog się utrzymuje. To województwo śląskie i aglomeracja górnośląska; województwo małopolskie – najgorzej jest w Krakowie; oraz podkarpackie. – Ale także w tych regionach będzie coraz lepiej. Wskazują na to prognozowane na najbliższe dni opady oraz wiatr – mówi Palma i wyjaśnia, że opady zmyją zanieczyszczenia, a wiatr przewietrzy zanieczyszczone miasta.

Warszawę trują okoliczne miejscowości

Sytuacja w Warszawie poprawia się, choć poziom zanieczyszczeń jest nadal wysoki – to aż 100 µg/m3 pyłu zawieszonego PM10; dopuszczalna norma to 50 µg/m3. – Utrzymuje się tendencja spadkowa. W najbliższych dniach prognozowany jest znaczny spadek zanieczyszczeń – mówi Krystyna Barańska z Mazowieckiego Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska. Wyjaśnia, że wpływ na to ma przede wszystkim wietrzna pogoda oraz wzrost temperatury. Mieszkańcy mniej dorzucają do pieców i tym samym emisja trujących gazów się zmniejsza.

Zdaniem ekspertów Warszawa jest ofiarą głównie swoich okolic, gdzie wciąż duża liczba domów nie jest podłączona do miejskiego systemu ogrzewania i mieszkańcy korzystają z domowych pieców, do których wrzucają węgiel, drewno oraz śmieci. A przeważające w tym rejonie wiatry z południa przemieszczają pyły nad miasto.

Z badań wynika, że jednym z największych trucicieli Warszawy jest Piastów i Otwock, gdzie w ostatnich dniach średni poziom sięgną 200 µg/m3. – To pierwszy raz w historii pomiarów – mówi Barańska.

Smog w całym kraju. „Nie ma czym oddychać”

zobacz więcej

Grzechy miast

Barańska zwraca uwagę, że za dramatyczny stan powietrza w stolicy mniej odpowiedzialna jest komunikacja, która oczywiście jest grzechem miasta. Podkreśla jednocześnie, że stężenie zanieczyszczeń wzrasta wieczorami, kiedy domownicy wracają z pracy i rozpalają w piecach.

Dlatego eksperci zachęcają do kontrolowania smogu na stronach WIOŚ lub GIOŚ. Krystyna Barańska zapewnia, że awaria dotycząca WIOŚ w Warszawie została już naprawiona. Skorzystano z większych serwerów, które gwarantują możliwość sprawdzania stanu powietrza w interesującej nas okolicy.

Najwięksi truciciele

Tam, gdzie występują obecnie bardzo wysokie stężenia pyłu zawieszonego, małe dzieci, osoby starsze, kobiety w ciąży i osoby z chorobami serca i dróg oddechowych i astmatycy powinni unikać przebywania na otwartym powietrzu.

Smog to chmura zanieczyszczeń powietrza. Zdaniem ekspertów największymi trucicielami są domowe piece grzewcze, w których w stosunkowo niskiej temperaturze spalane są drewno, węgiel i śmieci. Niebagatelny wpływ na stań powietrze mają także spaliny samochodowe. Wpływ emisji pochodzącej np. z elektrociepłowni to zaledwie kilka procent udziału w ogólnym bilansie zanieczyszczeń.

źródło:
Zobacz więcej