RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

Chwilówka? Dziękujemy, już nam niepotrzebna. Pomogło 500 plus

Poprawia się sytuacja materialna Polaków (fot. pixabay.com/ e-gabi)

Mniej jest chętnych na krótkoterminowe pożyczki. Jeśli kredyt konsumpcyjny, to na większą kwotę i najlepiej taki, który bank sam oferuje klientowi. Takie są efekty poprawy sytuacji majątkowej Polaków, spowodowane m.in. przez program 500 plus – napisał „Dziennik Gazeta Prawna”.

Program „Rodzina 500 Plus” obejmuje prawie 4 mln dzieci

Program „Rodzina 500 Plus” obejmuje 3,79 mln dzieci czyli 55 procent wszystkich dzieci do osiemnastego roku życia – wynika z ostatnich danych...

zobacz więcej

Według danych Biura Informacji Kredytowej (BIK), opartych na wartości składanych wniosków kredytowych, niemal przez cały ub. rok popyt na kredyt konsumpcyjny był mniejszy niż w analogicznych miesiącach roku 2015.

Mniejsze zainteresowanie spowodowało spadek liczby udzielonych kredytów. W ciągu trzech kwartałów 2016 r. banki sprzedały ich nieco ponad 5,3 mln, w porównaniu do ponad 5,4 mln rok wcześniej.

Zdaniem głównego analityka BIK, prof. Waldemara Rogowskiego, jest to także rezultat strategii przyjętej przez banki. Zakłada ona zwiększenie sprzedaży nowych produktów dotychczasowym klientom, których banki dobrze znają i oferują im kredyt skrojony na potrzeby konkretnego klienta. Ta oferta wymyka się statystyce BIK, która opiera się na wnioskach składanych przez samych kredytobiorców.

źródło:

Zobacz więcej