Grupa warszawiaków z biletami miesięcznymi oburzona darmową komunikacją

Warszawa walczy ze smogiem (fot. PAP/Jacek Turczyk)

Niespodziewany spór wybuchł w poniedziałek w stolicy, gdy z powodu smogu miejska komunikacja była darmowa. Grupa pasażerów zaczęła domagać się od ZTM Warszawa wydłużenia ważności ich biletów miesięcznych i kwartalnych o jeden dzień. Przewoźnik odpowiedział, że nie jest to możliwe, a posiadacze biletów okresowych jeżdżą nawet 31 dni za darmo.

Alarm smogowy w Polsce. W poniedziałek darmowa komunikacja w miastach

W poniedziałek przejazdy komunikacją miejską będą bezpłatne. Rzecznik prasowy stołecznego Ratusza Bartosz Milczarczyk wyjaśnił, że ta decyzja ma...

zobacz więcej

Z powodu pogorszeniem się jakości powietrza 9 stycznia wprowadzono bezpłatne przejazdy komunikacją miejską w kilku miastach Polski, m.in. w Warszawie. Chodziło przede wszystkim o to, by ludzie przesiedli się z samochodów osobowych do autobusów lub tramwajów.

Darmowa komunikacja nie wszystkim się spodobała. Część pasażerów, którzy mają ważne bilety okresowe, 30- i 90-dniowe, zaczęła się domagać rekompensaty. Zarząd Transportu Miejskiego w Warszawie odpowiedział, że wydłużenia ważności biletów nie będzie. „Akcja nie godzi w interesy osób posiadających bilety długookresowe. Profity odczujemy wszyscy. Oddychać będziemy mniej zanieczyszczonym powietrzem” – napisano w specjalnym oświadczeniu.

Urzędnicy wytłumaczyli, że gdy komunikacja miejska jest bezpłatna, liczba pasażerów zwiększa się o ok. 10 proc. Ludzie zostawiają samochody i dzięki temu zanieczyszczenie powietrza jest mniejsze. ZTM podkreślił, że miasto znacząco dopłaca do biletów z budżetu, a posiadacze karnetów 90-dniowych mają nawet miesiąc przejazdów „bezpłatnych”.

Wyliczenia ZTM

Jak to wyliczono? Przy założeniu, że przez 20 roboczych dni w miesiącu pasażer kupowałby bilet jednorazowy na dojazd i powrót z pracy, to zapłaciłby 176 zł, a 30-dniowy bilet warszawiaka, z którego mogą korzystać osoby płacące podatki w stolicy, kosztuje 98 zł. Daje to prawie dziewięć „bezpłatnych” dni w miesiącu.

Jeszcze bardziej widoczne jest to w przypadku biletów 90-dniowych. Jeżeli porównamy koszt przejazdu z wykorzystaniem biletów jednorazowych do ceny biletu, to według ZTM Warszawa okaże się, że pasażer zyskuje aż 31 dni.

źródło:
Zobacz więcej