
W wieku 91 lat w angielskim Leeds zmarł filozof i socjolog prof. Zygmunt Bauman. Był teoretykiem kultury i jednym z twórców koncepcji postmodernizmu.
Na kary aresztu i grzywny skazał wrocławski sąd 19 osób obwinionych o zakłócenie wykładu prof. Zygmunta Baumana, który w czerwcu 2013 r. odbył się...
zobacz więcej
Bauman urodził się w 1925 roku w Poznaniu w żydowskiej rodzinie. Przed wybuchem II wojny wraz z rodziną uciekł do ZSRR. Po maturze w wieku lat dziewiętnastu wstąpił w 1944 roku do 1 Armii Wojska Polskiego.
Pełnił funkcję oficera polityczno-wychowawczego, służąc w szeregach 4 Dywizji Piechoty im. Jana Kilińskiego. Wziął udział w bitwie o Kołobrzeg, w której został ranny oraz w bitwie o Berlin.
Pod koniec wojny podpisał zobowiązanie do współpracy jako agent-informator Informacji Wojskowej o pseudonimie „Semjon”. Część raportów wskazuje, że był bezwartościowym i niechętnym do współpracy źródło informacji, z kolei według innych był dobrze wyszkolonym i cennym analitykiem.
Wcielony do KBW
Po wojnie został wcielony do Korpusu Bezpieczeństwa Wewnętrznego (KBW), który walczył z „bandami”, czyli organizacjami niepodległościowymi. 10 lipca 1949 roku został mianowany szefem Oddziału Propagandy i Agitacji w Zarządzie Politycznym. Ze służby został zwolniony w 1953 roku.
Po wojnie studiował filozofię na Uniwersytecie Warszawskim, gdzie został asystentem Juliana Hochfelda. Na Wydziale Filozofii wykładał marksizm, po Październiku 1956 stał się jednym z prekursorów socjologii w Polsce, w końcu lat 40. usuniętej ze szkół wyższych jako „nauka burżuazyjna”. W marcu 1968 roku został zmuszony do emigracji.
Wykładał na uniwersytetach w Tel Awiwie i Hajfie (1969–1971). W 1971 roku wyjechał do Wielkiej Brytanii, gdzie związał się z uniwersytetem w Leeds, kierując Katedrą Socjologii aż do odejścia na emeryturę w 1990. Pozostał profesorem emerytowanym tej uczelni.