Waszczykowski będzie zabiegał w USA o miejsce Polski w RB ONZ

Witold Waszczykowski weźmie udział w debacie na temat zapobiegania konfliktom (fot. REUTERS/Denis Balibouse)

Minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski udaje się dziś do Stanów Zjednoczonych. Wizyta szefa polskiej dyplomacji rozpocznie się z opóźnieniem z powodu odwołania przez LOT niedzielnego połączenia rejsowego z Nowym Jorkiem. Podczas pobytu w USA min. Waszczykowski weźmie udział w otwartej debacie Rady Bezpieczeństwa ONZ.

Po spotkaniu szefa MSZ z ambasadorem Niemiec. „Stosunki z Polską są skarbem, którego trzeba strzec”

- Spotkaliśmy się i rozmawialiśmy, jak rozwiązać problem w komunikacji. Jesteśmy na dobrej drodze, a najlepszym rozwiązaniem byłyby wizyty...

zobacz więcej

Szef polskiej dyplomacji miał przybyć do Nowego Jorku wczoraj wieczorem. Dziś w siedzibie ONZ miał zaplanowane spotkania z nowym przewodniczącym tej organizacji António Guterresem oraz przewodniczącym Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych Peterem Thomsonem. W tej chwili nie wiadomo, czy spotkania te zostaną przesunięte na inny termin.

Jutro Witold Waszczykowski weźmie udział w debacie Rady Bezpieczeństwa na temat zapobiegania konfliktom i utrzymywania pokoju. W swoim wystąpieniu podkreśli, że Polska jest nie tylko „konsumentem bezpieczeństwa”, ale państwem, które przyczynia się do stabilizacji na świecie, miedzy innymi poprzez udział w misjach pokojowych.

Waszczykowski: zapraszam szefa niemieckiego MSZ i niemieckich polityków do Polski

- Poprosiłem, by szef niemieckiego MSZ rozważył wizytę w Polsce – powiedział minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski w rozmowie z TVP...

zobacz więcej

Polska walczy o niestałe miejsce w Radzie Bezpieczeństwa

Wizyta szefa polskiej dyplomacji w Nowym Jorku ma związek ze staraniami naszego kraju o niestałe miejsce w Radzie Bezpieczeństwa na lata 2018-19. Minister będzie miał okazję spotkać się z ponad trzydziestoma ambasadorami przy ONZ, którzy w czerwcu wezmą udział w głosowaniu podczas Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych.

Przed wizytą w USA minister Waszczykowski zapowiadał również rozmowy z przedstawicielami przyszłej amerykańskiej administracji, w tym doradcą Donalda Trumpa do spraw bezpieczeństwa kraju Thomasem Bossertem.

źródło:

Zobacz więcej