Czołgi, haubice i wozy bojowe. Amerykański sprzęt w drodze do Polski

W niemieckim porcie Bremerhaven trwa w niedzielę rozładunek sprzętu Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej USA, która zgodnie z decyzjami szczytu NATO w Warszawie wzmocni bezpieczeństwo wschodniej flanki Sojuszu.

Pierwsze amerykańskie oddziały pancerne wschodniej flanki już w Polsce

Dwustu pięćdziesięciu amerykańskich żołnierzy, część pancernej brygady, która ma wzmocnić wschodnią flankę NATO, jest już w Polsce. Wylądowali w...

zobacz więcej

Do portu w Bremerhaven zawinęły statki transportowe typu ro-ro, wiozące z USA sprzęt stacjonującej na co dzień w Fort Carson w stanie Kolorado 3. Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej z 4. Dywizji Piechoty. Sprzęt ten trafi teraz do Polski.

Licząca 3,5 tys. osób brygadowa grupa bojowa przywozi ponad 400 pojazdów gąsienicowych i ponad 900 kołowych, w tym 87 czołgów M1A2 Abrams, 18 samobieżnych haubic Paladin, 144 bojowe wozy piechoty Bradley i ponad 400 samochodów Humvee.

Konwój wyruszy w poniedziałek

– Trzy statki przewiozły sprzęt ze Stanów Zjednoczonych, jeden został już rozładowany. Będziemy przemieszczać się konwojami drogowymi i koleją. Część żołnierzy przyleci do Polski bezpośrednimi samolotami przygotowując przyjęcie swojego sprzętu. Konwój wyruszy w poniedziałek – oświadczył gen. mjr Duane A. Gamble.

Dowództwo brygady, pododdziały zabezpieczenia i bataliony wsparcia, pułk artylerii polowej, szwadrony kawalerii mają stacjonować w Żaganiu, Świętoszowie, Skwierzynie i Bolesławcu.

– Wojska sojusznicze na wschodnich granicach Polski spowodują wzmocnienie naszego bezpieczeństwa – podkreślił na antenie TVP Info Bartłomiej Misiewicz, rzecznik MON. – Liczymy, że doprowadzimy do skutecznego odstraszania potencjalnych agresorów.

– 14 stycznia ma się odbyć oficjalne powitanie amerykańskich żołnierzy z 3. Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej w Polsce - oświadczył Misiewicz.

Sojusznicze wzmocnienie regionu, potwierdzone na warszawskim szczycie NATO, zakłada, że od kwietnia w Polsce i regionie ma być obecna także wielonarodowa batalionowa grupa bojowa, podlegająca dowództwu NATO. Jej siły mają być umieszczone głównie w Orzyszu i pobliskim Bemowie Piskim.

Oprócz Amerykanów w skład wielonarodowej grupy batalionowej w Polsce wejdą żołnierze z Rumunii i Wielkiej Brytanii. Polska natomiast wyśle żołnierzy do sojuszniczej batalionowej grupy bojowej na Łotwę oraz pododdział do Rumunii.

źródło:
Zobacz więcej