Pierwsze amerykańskie oddziały pancerne wschodniej flanki już w Polsce

Dwustu pięćdziesięciu amerykańskich żołnierzy , część pancernej brygady, która ma wzmocnić wschodnią flankę NATO, jest już w Polsce. Wylądowali w sobotę przed godz. 15 w Porcie Lotniczym Wrocław, wyposażeni w broń indywidualną, ale – jak ustalił reporter TVP Info, bez magazynków. 14 stycznia planowane jest oficjalne powitanie.

Amerykańscy żołnierze już w Niemczech. Rozładowują sprzęt

Amerykańska ciężka brygada pancerna przybędzie do Polski za niecały tydzień, a dokładnie 12 stycznia. Zapowiedział to minister obrony narodowej...

zobacz więcej

– To historyczny moment; amerykańscy żołnierze 3. Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej z Fort Carson w Kolorado rozpoczynają dziewięciomiesięczną rotacyjną misję w Polsce, w ramach operacji Atlantic Resolve – powiedział w sobotę dziennikarzom generał brygady Kenneth Lee Kamper.

Generał podkreślił, że cała operacja logistyczna przerzucenia wojsk amerykańskich do Europy przebiega bardzo dobrze. – To naprawdę duża operacja; obecnie w porcie w Bremerhaven są dwa statki, z których wyładowywany jest sprzęt – zaznaczył. Poinformował, że sobotni lot jest drugim z jedenastu przewidzianych.

Ze stolicy Dolnego Śląska żołnierze zostaną przewiezieni do jednostek. W ramach pierwszej rotacji dowództwo brygady oraz bataliony inżynieryjny i wsparcia będą stacjonowały w obiektach wojskowych w Żaganiu, Świętoszowie, Skwierzynie i Bolesławcu.

Dyslokacja potrwa do lutego

Rzecznik MON Bartłomiej Misiewicz poinformował, że na 14 stycznia planowane jest oficjalne powitanie amerykańskich żołnierzy z Kolorado, a ich dyslokacja ma się zakończyć do końca miesiąca.

Chociaż zostaną rozmieszczeni głównie w zachodniej Polsce, będą działać w całym regionie wschodniej flanki NATO.

Przerzut wojsk obecnej rotacji Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej, czyli ABCT (ang. Armored Brigade Combat Team), rozpoczął się w grudniu ubiegłego roku. Łącznie do krajów NATO leżących na wschodzie Europy zostanie przerzuconych około czterech tysięcy żołnierzy i 87 wozów pancernych 3. amerykańskiej Brygady Pancernej z Kolorado.

źródło:
Zobacz więcej