RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Zmarł Jerzy Kossela. Był współtwórcą Czerwonych Gitar

Jerzy Kossela zmarł w sobotę (fot. wikipedia)
Jerzy Kossela zmarł w sobotę (fot. wikipedia)

Najnowsze

Popularne

Muzyk Czerwonych Gitar zmarł w sobotę 7 stycznia. O jego śmierci poinformował na Facebooku Jerzy Skrzypczyk - perkusista grupy. Oficjalny komunikat pojawił się też na oficjalnej stronie zespołu.

Zmarł gen. Janusz Brochwicz-Lewiński ps. Gryf. Był żołnierzem „Parasola”

Nie żyje gen. Janusz Brochwicz-Lewiński ps. Gryf, żołnierz batalionu AK „Parasol”, dowódca grupy szturmowej, która broniła Pałacyku Michla na Woli...

zobacz więcej

Jerzy Kossela urodził się 15 lipca 1942 roku w Częstochowie. 3 stycznia 1965 roku razem z Bernardem Dornowskim, Henrykiem Zomerskim, Jerzym Skrzypczykiem oraz Krzysztofem Klenczonem założył w restauracji Cristal w Gdańsku Wrzeszczu Czerwone Gitary, które wywarły ogromny wpływ na polską scenę muzyczną. Pierwszym liderem zespołu był właśnie Jerzy Kossela, który śpiewał i grał na gitarze.

W Czerwonych Gitarach grał do 1967. Powrócił na lata 1991-1993, a następnie w roku 1999 i grał w zespole aż do maja 2015, kiedy to zrezygnował z występów z powodów zdrowotnych. Ostatnia studyjna płyta Czerwonych Gitar z jego udziałem to wydany na początku 2015 roku album „Jeszcze Raz”. Jerzy Kossela był dwukrotnie uhonorowany Nagrodą Prezydenta Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury w latach 2010 i 2015.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej