Potężna góra lodowa może oderwać się od szelfu w Antarktyce

Powiększa się rozpadlina w lodowcu szelfowym Larsen C (fot. NASA)

Naukowcy ostrzegają, że wkrótce od lodowca szelfowego Larsen C w Antarktyce może oderwać się ogromna góra lodowa. Ocenia się, że będzie jedną z dziesięciu największych na świecie.

Przez górę lodową wielkości Luksemburga zginęło 150 tysięcy pingwinów

Gigantyczna góra lodowa, która od 2010 roku blokuje dostęp do oceanu na Antarktyce, spowodowała wyginięcie całej kolonii pingwinów. Według...

zobacz więcej

Lodowiec Szelfowy Larsena składał się z trzech lodowców, oddzielonych fragmentami lądu (wyspami i półwyspami), nazywanych Larsen A (najmniejszy), Larsen B i Larsen C (największy). Lodowiec Larsen A rozpadł się w styczniu 1995, a Larsen B w lutym 2002. Larsen C wydawał się do tej pory stabilny, jednak w grudniu naukowcy stwierdzili, że niewiele brakuje, by oddzielił się od niego potężny kawał lodu o powierzchni 5 tys. km kwadratowych.

Rozpadlina w lodowcu jest pod nadzorem od lat. Niedawno powiększyła się o 18 km; przyszłą górę lodową łączy z lodowcem pas o długości 20 km. Wg specjalistów jeśli dojdzie do pęknięcia, może to być początek rozpadu Larsena C.

Powszechnie uważa się, że winę za rozpad lodowców ponosi ocieplenie klimatu, ale nie wszyscy naukowcy się z tym zgadzają.

Kiedy dojdzie do cielenia się lodowca (tak nazywany jest proces odłamywania się jego fragmentów), dokładnie nie wiadomo. Może to być kwestia lat.


Oddzielenie się góry lodowej nie powinno spowodować wzrostu poziomu oceanu, bo podstawa lodowca szelfowego znajduje się pod wodą. Ale jeśli góra lodowa, która oderwie się od Larsena C, będzie dryfować, może to spowodować dalszy rozpad lodowca, wędrówkę dużych partii lodu i w efekcie poziom wody może wzrosnąć nawet o 10 cm.

źródło:
Zobacz więcej