RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Amerykańscy żołnierze już w Niemczech. Rozładowują sprzęt

Pierwsi amerykańscy żołnierze z 3. Brygady Pancernej z Kolorado są już w Niemczech. W piątek w porcie Bremerhaven rozpoczną rozładunek ciężkiego uzbrojenia, który przypłynął ze USA. Wkrótce Amerykanie przybędą do Polski.

Amerykańscy żołnierze sił pancernych wyruszają do Polski

Amerykańscy żołnierze sił pancernych wyruszają do Polski. W bazie Fort Carson w stanie Kolorado odbyło się oficjalne pożegnanie oddziałów, które...

zobacz więcej

W czwartek w Niemczech wylądował pierwszy samolot z 240 amerykańskimi żołnierzami. Przez następne dwa tygodnie będą przybywać kolejni – łącznie 4,4 tys. Amerykanów. Pierwszym zadaniem żołnierzy będzie transport sprzętu do Polski.

Miesiąc na morzu

– Na przełomie listopada i grudnia załadowaliśmy sprzęt na trzy statki, które wyruszyły do Europy – wyjaśniła rzeczniczka bazy Fort Carson Dani Johnson. – Podstawą uzbrojenia 3. Brygady Pancernej są czołgi Abrams i pojazdy opancerzone Bradley – dodała.

Zgodnie z planem w piątek do niemieckiego portu Bremerhaven przypłynął ładunek ciężkiego uzbrojenia amerykańskiej armii. To część operacji „Atlantic Resolve” mającej wzmocnić wschodnią flankę NATO. Transport zostanie wysłany pociągiem do Polski.

Łącznie do krajów NATO leżących na wschodzie Europy zostanie przerzuconych około czterech tysięcy żołnierzy i 87 wozów pancernych 3. amerykańskiej Brygady Pancernej. – 12 stycznia amerykańska ciężka brygada pancerna będzie już w Polsce – zapowiedział w programie „Warto rozmawiać” w TVP 1 minister obrony Antoni Macierewicz. Przypomniał, że Amerykanie już są w naszym kraju – od grudnia bowiem objeżdżają i przygotowują miejsca dyslokacji brygady.

Głowna baza Amerykanów będzie znajdować się w rejonie Drawska Pomorskiego i Żagania. Stamtąd sprzęt i żołnierze będą przenosić się na ćwiczenia w różnych częściach Polski a także na Litwie, Łotwie, Estonii, Rumunii, Bułgarii oraz na Węgrzech.

Amerykańscy żołnierze sił pancernych przybyli do Polski w ramach NATO-wskiej operacji Atlantic Resolve. Jest ona odpowiedzią na agresywne działania Rosji na Ukrainie. W kwietniu do Polski przybędzie ponad 800 żołnierzy z 2. Pułku Kawalerii, dysponującego wozami bojowymi Stryker. O rozlokowaniu w Polsce tych oddziałów zadecydowano podczas ubiegłorocznego szczytu NATO w Warszawie.

źródło:
Zobacz więcej