Lwowskie zbiory starodruków przetrzebione. „Były rozkradane latami”

Chrystus przed Piłatem, Jacek Malczewski, fragment, Lwowska Galeria Sztuki (fot. Wikimedia/Lestat)

Prawie sto cennych starodruków zginęło z Lwowskiej Galerii Sztuki. Prasa pisze o stratach liczonych nawet w dziesiątkach milionów dolarów. Na razie nie wiadomo, czy ucierpiały zbiory w języku polskim.

Sprzedano warte fortunę obrazy Malczewskiego

Na aukcji XIX-wiecznego malarstwa europejskiego zorganizowanej przez dom aukcyjny Sotheby's w Londynie sprzedano oba wystawione na sprzedaż obrazy...

zobacz więcej

Ukraińskie media, powołując się na dyrektora placówki Tarasa Wozniaka piszą, że zaginęły obiekty XVI-, XVI-, XVII- i XVIII-wieczne. Dyrektor wstrzymał się na razie z szacowaniem strat. Sprawą zajęła się już policja.

– Po sprawdzeniu i inwentaryzacji zbiorów, gdzie zgromadzone są pisma tworzone cyrylicą, odkryliśmy brak 95 spośród 586 ksiąg, a także dwóch spośród 58 starych rękopisów – oświadczył Wozniak w czwartek na konferencji prasowej w Lwowie.

Rozkradane latami

– To oczywiste, że było to rozkradane latami. Na razie nie sprawdziliśmy jeszcze starodruków w języku niemieckim, polskim i innych językach, ale to one są najbardziej atrakcyjne, jeśli chodzi o sprzedaż za granicą – powiedział dyrektor.

Wiadomość o zaginionych księgach Wozniak otrzymał 3 stycznia w raporcie komisji, która inwentaryzowała zbiory Lwowskiej Galerii Sztuki. Następnego dnia odsunął od obowiązków wszystkich pracowników bibliotek muzealnych i zaalarmował policję. Ona także przejęła ochronę nad zbiorami Galerii.

Ikony, broń i listy z Kremla. Policja odnalazła skarby Mykoły Azarowa

Kijowska policja w jednym z mieszkań w ukraińskiej stolicy odnalazła drogocenne przedmioty zgromadzone przez byłego premiera Mykołę Azarowa. Bliski...

zobacz więcej

W zbiorach jest ponad 60 tysięcy eksponatów

Wozniak kieruje Lwowską Galerią Sztuki od września ubiegłego roku, kiedy to wygrał konkurs na stanowisko jej dyrektora. Placówka uznawana jest za jedną z największych tego typu na Ukrainie. W jej zbiorach znajduje się ponad 60 tysięcy eksponatów.

Lwowską galerię współtworzą zbiory polskiego malarstwa – od XVI wieku do lat II wojny światowej. Są wśród nich prace m.in. Jana Matejki, Aleksandra Gierymskiego, Józefa Chełmońskiego, Józefa Mehoffera oraz kolekcja dzieł Jacka Malczewskiego – złożona z 68 obrazów i szkiców oraz 18 rysunków i akwarel.

źródło:

Zobacz więcej