Tajemnicze sygnały z kosmosu namierzone. „Zaskakujące źródło”

Odkrycia dokonano dzięki danym z obserwatorium radioastronomicznego VLA (fot. Wiki/CGP Grey)

Przez niemal 10 lat tak zwane Szybkie Wybuchy Radiowe (Fast Radio Bursts, FRB – przyp. red.) intrygowały naukowców. Zarejestrowano aż 18 kosmicznych impulsów, ale nie udawało się namierzyć ich źródła. Okazuje, że pochodzą z karłowatej galaktyki leżącej około 3 miliardy lat świetlnych od Ziemi.

Gigantyczne pierścienie na niebie. Naukowcy odkryli rzadki typ galaktyki

Nazywa się PGC 1000714, znajduje się około 359 milionów lat świetlnych od Ziemi i nie przypomina żadnej galaktyki, z jaką wcześniej zetknęli się...

zobacz więcej

Po raz pierwszy niezwykle silne i trwające nie dłużej niż jedną milisekundę impulsy odnotowano w 2007 roku. Potem na ślad FRB natrafiono jeszcze 17 razy i tylko raz sygnał był powtarzalny.

Liczne hipotezy

Naukowcy przez lata spekulowali o pochodzeniu impulsów. Pojawiały się hipotezy, że zostały wysłane przez bardzo młode pozagalaktyczne gwiazdy neutronowe, czarne dziury, a nawet obce cywilizacje.

Zespół astronomów pod kierownictwem dr Shamiego Chatterjee z nowojorskiego Uniwersytetu Cornella dokonał analizy dziewięciu sygnałów FRB wykrytych między 23 sierpnia a 18 września 2016 roku przez VLA, obserwatorium radioastronomiczne znajdujące się w Socorro, w amerykańskim stanie Nowy Meksyk.

Kolejne cztery silne impulsy odnotowała EVN, czyli europejska sieć radiowej interferometrii wielkobazowej. Zebrane wyniki pozwoliły umiejscowić źródło sygnału FRB 121102 w gwiazdozbiorze Woźnicy. Odkrycie go wprawiło naukowców w konsternację. „Miejscem, z którego pochodzi, jest mizerna, karłowata galaktyka” – pisze magazyn „Nature”, który opublikował wyniki badań. Astronomowie są zaskoczeni, ponieważ tego typu obiekt zawiera niewiele gwiazd w porównaniu z dużymi galaktykami spiralnymi.

źródło:
Zobacz więcej