Gigantyczne pierścienie na niebie. Naukowcy odkryli rzadki typ galaktyki

Centralne jądro galaktyki liczy około 5,5 miliarda lat (fot. UNC)

Nazywa się PGC 1000714, znajduje się około 359 milionów lat świetlnych od Ziemi i nie przypomina żadnej galaktyki, z jaką wcześniej zetknęli się astronomowie. Na podstawie badań ustalono, że składa się z eliptycznego jądra otoczonego dwoma kołowymi pierścieniami.

Betelgeza bliska śmierci. Tajemnica czerwonego nadolbrzyma

Betelgeza, czyli najbliższy nam czerwony nadolbrzym, jest bliska śmierci. Gwiazda, której średnica jest nawet tysiąc razy większa od naszego...

zobacz więcej

Naukowcy z University of Minnesota Duluth oraz North Carolina Museum of Natural Sciences wykonali zdjęcia tej galaktyki w wielu zakresach promieniowania, wykorzystując największe teleskopy umieszczone w chilijskich górach.

Zdjęcia pozwoliły ustalić, że niebieski i młody pierścień zewnętrzny ma około 130 milionów lat, zaś czerwone, centralne jądro galaktyki ma około 5,5 miliarda lat. Co ciekawe, odkryto także dowody na istnienie drugiego, wewnętrznego pierścienia otaczającego jądro.

– Już wcześniej obserwowaliśmy galaktyki składające się z niebieskiego pierścienia otaczającego centralne, czerwone jądro galaktyki. Jednak unikalną cechą tej konkretnej galaktyki jest starszy, rozmyty, czerwony pierścień wewnętrzny – tłumaczy Patrick Treuthardt, astrofizyk z North Carolina Museum of Natural Sciences.

Eksperci uważają, że pierścienie wokół galaktyki to obszary, w których gwiazdy powstały w procesie zapadania się obłoków gazowych. – Różne kolory wewnętrznego i zewnętrznego pierścienia wskazują, że ta konkretna galaktyka doświadczyła dwóch oddzielnych okresów formowania gwiazd – tłumaczy Mutlu-Pakdil.

źródło:
Zobacz więcej