Zmarł kompozytor Michał Kulenty. Nazywano go „poetą saksofonu”

Michał Kulenty współpracował przy powstaniu dziesiątek płyt (fot. PAP/Marcin Obara)

Zmarł Michał Kulenty, kompozytor i muzyk nazywany „poetą saksofonu”. Grał również na fortepianie, flecie, klarnecie, oboju i wielu instrumentach ludowych.

Nie żyje słynny jazzman Charlie Haden

W wieku 76 lat zmarł w Los Angeles Charlie Haden, legendarny amerykański kontrabasista i kompozytor jazzowy – poinformował magazyn „Variety”,...

zobacz więcej

Współpracował z orkiestrami symfonicznymi, w tym z Filharmonią Narodową i formacjami jazzowymi. Stworzył zespół Michał Kulenty Quartet, z którym nagrał dwie płyty – „Polska” w 1990 roku i „Głos na rozstaju” w 1996. Tworzył również muzykę teatralną i filmową. Koncertował jako solista. Miał 60 lat.

Twórczość Michała Kulentego była inspirowana polskim folklorem, a także religią. Sam mówił, że w muzyce interesuje go przede wszystkim strona duchowa. Jako kompozytor, instrumentalista lub producent uczestniczył w powstaniu kilkudziesięciu płyt.

Nie żyje Janusz Muniak. Legendarny saksofonista polskiej sceny jazzowej miał 74 lata

Zmarł Janusz Muniak – saksofonista i jedna z najbarwniejszych postaci polskiego jazzu. Znakomity lider zespołów, doświadczony muzyk mający świetny...

zobacz więcej

Inspirował się chrześcijaństwem

Często współpracował z zespołami tworzącymi muzykę chrześcijańską, między innymi z Arką Noego i Deus Meus. Na zlecenie prymasa Polski, kardynała Józefa Glempa napisał muzykę do „Ballady o Świątyni Opatrzności Bożej”. Do ostatniej płyty, wydanej pod koniec ubiegłego roku i zatytułowanej "Dusza w Uszach”, Michał Kulenty zaprosił jednego z najlepszych polskich aranżerów Krzysztofa Herdzina, który dyrygował Polską Orkiestrą Radiową.

Wielokrotnie nagradzany

W 2015 roku został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski za „wybitne zasługi w pracy artystycznej i twórczej”. W 2016 - Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Michał Kulenty urodził się w 1956 roku. Ukończył polonistykę na Uniwersytecie Warszawskim oraz klasykę saksofonu na Akademii Muzycznej w Warszawie.

źródło:

Zobacz więcej