Raport

Epidemia koronawirusa

GUS: inflacja rok do roku wzrosła o 0,8 proc.

Ile wydajemy? (fot. Pixabay/pompi)

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych – według szybkiego szacunku – w grudniu 2016 r., w stosunku do poprzedniego miesiąca, wzrosły o 0,7 proc. Z kolei w porównaniu z analogicznym miesiącem 2015 roku wzrosły o 0,8 proc. – podał w piątek Główny Urząd Statystyczny.

GUS: nieco mniej bezrobotnych. W Poznaniu nie ma ich prawie wcale

8,2 proc. wyniosła w październiku stopa bezrobocia – podał w piątek Główny Urząd Statystyczny. W urzędach pracy zarejestrowanych było 1 mln 308...

zobacz więcej

– Przypuszczamy, że głównymi przyczynami wzrostu inflacji względem poprzedniego miesiąca są wyższe dynamiki cen transportu i żywności – wskazał Wojciech Matysiak, analityk banku Pekao S.A.

Szybki wzrost

– Prognozujemy szybki wzrost inflacji na początku 2017 roku. W naszej ocenie inflacja powróci w granice dopuszczalnego przedziału odchyleń od celu już w pierwszym kwartale 2017 roku, co może zmienić retorykę Rady Polityki Pieniężnej na nieco bardziej jastrzębią. Szacujemy, że w dalszej części 2017 inflacja będzie nadal wzrastać, choć w nieco wolniejszym tempie – dodał. Podkreślił, że dane o strukturze inflacji zostaną opublikowane przez GUS 13 stycznia 2017 roku.

W ocenie głównego ekonomisty BCC, prof. Stanisława Gomułki, „wzrost stopy inflacji w stosunku do poprzednich miesięcy, gdy mieliśmy deflację, jest znaczący”. – Inflacja jest jednak nadal niska, utrzymuje się poniżej celu inflacyjnego. Wyniki są zgodne z oczekiwaniami, ponieważ wyraźnie rosną ceny energii i żywności – powiedział Gomułka.

GUS: inflacja w maju wyniosła 3,6 proc.

zobacz więcej

Ekonomiści ankietowani przez PAP szacowali, że ceny towarów i usług wzrosły rod do roku o 0,4 proc., zaś miesiąc do miesiąca wzrosły o 0,2 proc.

Jak podał w ubiegłym miesiącu GUS, w listopadzie ceny wzrosły o 0,1 proc. w stosunku do października, w ujęciu rocznym nie zmieniły się. To dane zgodne z poprzednimi podanymi w tzw. szybkim szacunku.

Od lipca 2014 r. w gospodarce polskiej trwała deflacja.

źródło:

Zobacz więcej