Orbis Travel upada – wycieczki przepadły

Biuro podróży Orbis Travel złożyło wniosek o ogłoszenie upadłości. Wszystkie imprezy począwszy od 29 września są anulowane, ok. 2 tys. osób nie wyjedzie na wykupione wycieczki. Poza granicami kraju jest ponad tysiąc klientów Orbisu, głównie w Grecji, Turcji i Hiszpanii – poinformował zarząd spółki. Pierwsi z nich wrócili już w środę do kraju. Jednocześnie Orbis S.A. zdecydował się wypowiedzieć firmie umowę licencyjną uprawniającą do posługiwania się marką „Orbis Travel”.

Spółka zapewnia, że klienci są bezpieczni, bo Orbis Travel ma gwarancję ubezpieczeniową na kwotę ponad 6 mln zł. W pierwszej kolejności pieniądze zostaną przeznaczone na ściągnięcie turystów do Polski, reszta na zwrot wpłaconych zaliczek.

Pierwsi z klientów Orbisu, których upadek firmy zaskoczył na wakacjach w Turcji wylądowali na Okęciu. Turyści mówią, że nic nie zapowiadało upadku biura, byli zadowoleni z wakacji, więc informacja o kłopotach Orbisu była dla nich dużym zaskoczeniem.

Klienci biura mogą uzyskać więcej informacji pod numerem telefonu: (22) 597 95 23, (22) 597 95 52, (22) 597 95 20. Linia jest czynna całą dobę.

Dochodzenie roszczeń w ramach posiadanej przez Spółkę gwarancji turystycznej odbędzie się na zasadach określonych przez Marszałka Województwa Mazowieckiego oraz SIGNAL IDUNA Polska Towarzystwo Ubezpieczeń S.A. – informuje Orbis Travel na stronie internetowej.

Wszystkie bilety zarezerwowane i wystawione w biurze do dnia 28.09.2010, z mocy prawa powinny być honorowane przez przewoźników.

W sytuacji dokonanej rezerwacji bez wystawienia i opłacenia biletu, klienci powinni skontaktować się z biurem linii lotniczej lub przewoźnika, bezpośrednio dokonujących usługi przewozu, w celu ustalenia sposobu i możliwości wykorzystania tej rezerwacji.

W przypadku dokonanych przez PBP Orbis Sp. z o.o. rezerwacji hotelowych, mogą one nie być honorowane przez hotele. Podobna sytuacja może mieć miejsce dla rezerwacji samochodów. Aby potwierdzić status aktywnych rezerwacji hotelowych i samochodowych biuro zaleca bezpośredni kontakt z hotelem lub wypożyczalnią samochodów.

Jednocześnie Orbis S.A. odebrał spółce z grupy Enterprise Investors licencję na posługiwanie się marką Orbis Travel w obawie o wartość giełdową spółki po tym, jak zarząd PBP Travel Time (dawniej PBP Orbis) złożył wniosek o postawienie firmy w stan upadłości.

Urząd Marszałkowski radzi i informuje

Wszyscy turyści przebywający obecnie za granicą z Orbis Travel, powinni pozostać w swoich hotelach i skontaktować się ze swoim rezydentem lub konsulem – poinformowała wicedyrektor Departamentu Kultury, Promocji i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego Izabela Stelmańska.

Orbis Travel rozmawia ze swoimi kontrahentami i będzie rozmawiał także o tym, by turyści spokojnie w hotelach doczekali do swojego powrotu – powiedziała Stelmańska.

Urząd oczekuje obecnie na informacje o sytuacji turystów za granicą, m.in. o tym czy rzeczywiście hotelarze przetrzymają ich w swoich hotelach do czasu – zapewne nie do planowanego, ale do wcześniejszego – zorganizowania im powrotu do kraju – powiedziała wicedyrektor Urzędu Marszałkowskiego. Jeżeli klienci będą jednak wcześniej wykwaterowani, Urząd Marszałkowski będzie zapewniał jak najszybszy powrót do kraju.

Orbis Ravel posiadał dużą gwarancję ubezpieczeniową Signal-Diuna – podkreśliła Stelmańska. Z tej kwoty najpierw pokrywane będą koszty powrotu wszystkich turystów – wyjaśnia. Pozostała część będzie dzielona między osoby posiadające uzasadnione roszczenia. Głównie te, których umowy nie doszły do skutku.

Roszczenia prawdopodobnie będzie można składać do końca bieżącego roku, a po upływie tego terminu będą wypłacane odszkodowania. Jak dodała, niewykluczone są stuprocentowe zwroty dla klientów Orbisu, lecz nie jest to jeszcze w pełni możliwe do wyliczenia – dodała.

Urząd nie planuje na razie składać doniesienia do prokuratury w sprawie upadłości biura podróży; nie wyklucza takiego wniosku w przyszłości.

MSZ „trzyma rękę na pulsie”

Szef MSZ Radosław Sikorski zapowiedział, że resort będzie sprawdzał, czy klienci Biura Podróży Orbis przebywający poza granicami Polski „mają warunki powrotu do kraju”.

Poza granicami kraju jest ponad 1000 klientów biura. Z informacji mazowieckiego urzędu marszałkowskiego, który organizuje powroty turystów do kraju wynika, że ponad 270 klientów tego biura znajduje się w Turcji, ok. 350 na Krecie, 11 na Rodos, 125 w Hurghadzie, 57 w Sharm El Sheikh, 174 na Majorce, 42 w Tunezji, a 10 na Malcie. Pierwsza grupa turystów ma wrócić w środę po południu, a kolejne osoby – około północy. Jest to dla nich powrót planowy.

W środę zarząd spółki przekazał informację o złożeniu przez biuro wniosku o ogłoszenie upadłości.

Służba konsularna niezmiennie, od lat, także tutaj niesie pomoc naszym rodakom, w tym wypadku w Turcji, Grecji i Hiszpanii – zapewnił Sikorski.

W polskim prawie świadczymy pomoc konsularną w szerszym zakresie niż wiele państw, na przykład Europy Zachodniej. Tam się nie praktykuje tego typu ewakuacji, które my prawie każdego roku realizujemy. Ale oczywiście będziemy sprawdzać, czy turyści mogą wrócić do kraju – mówił minister.

Wszyscy turyści przebywający obecnie za granicą z Orbis Travel, powinni pozostać w swoich hotelach i skontaktować się ze swoim r
Wszyscy turyści przebywający obecnie za granicą z Orbis Travel, powinni pozostać w swoich hotelach i skontaktować się ze swoim rezydentem lub konsulem (fot. PAP/Łukasz Ogrodowczyk)

Upadek najstarszego polskiego biura podróży

Z komunikatu Orbis Travel wynika, że przyczyną złożenia wniosku o upadłość jest decyzja głównego udziałowca, Funduszu Enterprise Investors, o niedofinansowaniu spółki.

„Na skutek braku możliwości kontynuowania działalności operacyjnej zarząd PBP Orbis był zmuszony do złożenia w dniu 28 września (...) wniosku o ogłoszenie upadłości spółki” – napisano w komunikacie.

„Do samego końca zarząd PBP Orbis próbował uratować spółkę wdrażając plan restrukturyzacji oraz aktywnie poszukując nowego inwestora” – dodano. Sebastian Król z funduszu Enterprise Investors powiedział, że biuro nie realizowało budżetu na ten rok.

Orbis to najstarsze polskie biuro podróży; powstało w 1920 r. we Lwowie. Z informacji zamieszczonych w Wikipedii wynika, że osiem lat później Orbis uzyskał status narodowego biura podróży, a w 1933 roku, po zakupie jego akcji przez państwowy bank PKO, siedziba spółki została przeniesiona do Warszawy. Wówczas powstał też znak handlowy Orbisu.

W 1991 r. Przedsiębiorstwo Państwowe Orbis przekształcono w jednoosobową spółkę Skarbu Państwa. W lipcu 1993 r. z dotychczasowej struktury wyodrębnione zostały dwie spółki: Orbis Travel (czyli PBP Orbis) oraz Orbis Transport, w których Orbis S.A. posiadał większościowe udziały.

Na początku 2010 r. fundusz Enterprise Investors przejął od Orbis S.A. wszystkie należące do niego 95,08 proc. udziałów spółki Orbis Travel. Fundusz zapewniał wówczas, że chce dokończyć zaczętą w 2007 r. restrukturyzację firmy.

Orbis to najstarsze polskie biuro podróży; powstało w 1920 r. we Lwowie
Orbis to najstarsze polskie biuro podróży; powstało w 1920 r. we Lwowie (fot. PAP/Radek Pietruszka)

źródło:
Zobacz więcej