Al-Kaida planowała zamachy na Europę

Wywiad wykrył plany symultanicznych ataków terrorystycznych na Londyn oraz wielkie miasta Francji i Niemiec. Plany, które przygotowywano w Pakistanie, były w zaawansowanym stadium – podała brytyjska telewizja Sky News.

Sky News pisze na swoich stronach internetowych, powołując się na źródła w wywiadzie, że ataki terrorystyczne miały być przeprowadzone w taki sam sposób, jak zamach w Bombaju w listopadzie 2008 roku. Bojownicy zaatakowali wówczas jednocześnie kilka obiektów, miedzy innymi hotel „Tadź Mahal" i główny dworzec kolejowy w mieście.

Według amerykańskiej stacji ABC News, potencjalnym celem ataków miały być także Stany Zjednoczone. BBC informuje, że były to „najpoważniejsze plany ataków terrorystycznych al Kaidy w ostatnich latach".

Według informatorów Sky News, spisek mający doprowadzić do zorganizowania podobnych ataków na miasta europejskie został w znacznym stopniu „unieszkodliwiony”, dzięki współpracy wywiadów W. Brytanii, Francji, Niemiec i USA. Według Sky News, ostatnie zmasowane bombardowania w Pakistanie, dokonywane przez lotnictwo państw zachodnich, miały na celu udaremnienie planów terrorystów. W trakcie ataków z użyciem samolotów bezzałogowych miało zginąć kilka najważniejszych osób, przygotowujących atak.

Nie wiadomo, czy osoby, które miały przeprowadzić tę akcję są już w Europie. Według AFP terroryści, którzy przygotowywali te ataki w Pakistanie byli tam od dłuższego czasu śledzeni przez służby wywiadowcze.

Brytyjskie siły bezpieczeństwa odmówiły skomentowania raportu Sky News,

Amerykańscy urzędnicy odmówili komentowania poszczególnych planów ataków na cele w Europie czy USA, ale potwierdzili, że ataki samolotów bezzałogowych w Pakistanie miały rozbić grupy planujące ataki.

Specjaliści z departamentów obrony narodowej USA przyznali, że większość raportów sugerowała, że cele ataków znajdują się w Europie. Jedne z informatorów Reutera powiedział jednak, że szczególnie niepokojące jest to, że ataki mogły być wymierzone w amerykańskie cele i interesy w Europie.

Agencja AFP przypomina, że w ubiegłym tygodniu amerykańska minister ds. bezpieczeństwa wewnętrznego, Janet Napoletano powiedziała przed Senatem USA, że stwierdzono, iż kraje zachodnie są coraz bardziej zagrożone „wzrostem aktywności” licznych grup terrorystycznych, których akcjom coraz trudniej jest zapobiec.

W pisemnym komunikacie dla Senatu, szef amerykańskich służb antyterrorystycznych, Michel Leiter napisał: „Europa jest głównym przedmiotem zainteresowania Al Kaidy”. .

źródło:
Zobacz więcej