RAPORT

Tusk kontra Tusk

„Ekskrementy” i „plugastwo”. Rosjanie o rysunkach z „Charlie Hebdo”

„Szkoda że na pokładzie nie było Putina”, piszą satyrycy Charlie Hebdo (fot. twitter.com/tevilevi)
„Szkoda że na pokładzie nie było Putina”, piszą satyrycy Charlie Hebdo (fot. twitter.com/tevilevi)

Rosyjskie ministerstwo obrony potępiło rysunki na temat niedzielnej katastrofy samolotu Tu-154 z Chórem Aleksandrowa na pokładzie, jakie opublikował francuski tygodnik satyryczny „Charlie Hebdo”, znany z niewyrafinowanego humoru i łamania tabu.

Na jednym z rysunków zamieszczonych w satyrycznym tygodniku „Charlie Hebdo” autorzy wyrazili żal, że na pokładzie nie było prezydenta Rosji Władimira Putina. Na innym śpiewak w spadającej maszynie krzyczy „aaaaa!”, co opatrzono komentarzem: „Repertuar chóru Armii Czerwonej się powiększa”.

Inny rysunek przedstawia chórzystów pod wodą w otoczeniu ryb, a podpis głosi: „Po katastrofie Armia Czerwona podbija nową publiczność”.

Rzecznik rosyjskiego ministerstwa obrony generał Igor Konaszenkow nazwał rysunki „ekskrementami” i „plugastwem”. – Dla normalnego człowieka poniżające jest poświęcanie temu uwagi – oświadczył.

„Wersja katastrofy Tu-154 związana z błędem pilotowania jest priorytetowa”

Analiza danych czarnej skrzynki rosyjskiego wojskowego samolotu pasażerskiego Tu-154, który w sobotę runął do Morza Czarnego tuż po starcie z...

zobacz więcej

To mógł być zamach

Samolot rosyjskiego ministerstwa obrony Tu-154 w niedzielę spadł do Morza Czarnego z 92 osobami na pokładzie. Wszyscy pasażerowie zginęli. Większość ofiar to członkowie słynnego Chóru Aleksandrowa, który leciał na noworoczny koncert do Syrii.

Z morza wydobyto 19 ciał ofiar oraz dwie czarne skrzynki. Trzecia uległa zniszczeniu. Obecnie rozpatrywanych jest siedem wersji katastrofy, m.in. błąd człowieka, awaria sprzętu, zderzenie z ptakiem, ale żadnej z tych wersji nie uznaje się za wiodącą. Rosyjscy śledczy nie wykluczają także „ataku terrorystycznego” choć podkreślają, że to tylko jedna z teorii.

– Nie było eksplozji na pokładzie. Ale to nie jedyny typ ataków terrorystycznych… Mogło dojść do oddziaływania mechanicznego, dlatego nie wykluczamy zamachu – powiedział przedstawiciel sił powietrznych Rosji generał Siergiej Bajnietow, przewodniczący komisji badającej katastrofę.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej