Wybory 2020

Jak głosować w specjalnym reżimie sanitarnym [PORADNIK]

„Dama z gronostajem” skarbem państwa. Kolekcja Czartoryskich zmieniła właściciela

Jest umowa w sprawie przejęcia przez Skarb Państwa kolekcji Fundacji Książąt Czartoryskich, w tym arcydzieła „Dama z gronostajem” Leonarda da Vinci. – Zbiór został zakupiony za 100 mln euro „plus VAT” – poinformował wicepremier Piotr Gliński.

Sfumato dla niewyspanych. Londyńczycy zabijają się, żeby zobaczyć Leonarda

Zaledwie kilkadziesiąt szkiców i siedem obrazów, żaden nie ukończony. Wyjątkiem jest „Portret Damy” z Luwru i „Dama z gronostajem”. Ale francuska...

zobacz więcej

Wicepremier, minister kultury Piotr Gliński, działając w imieniu Skarbu Państwa, podpisał umowę z księciem Adamem Karolem Czartoryskim i Fundacją Książąt Czartoryskich w sprawie zakupu kolekcji Fundacji Książąt Czartoryskich, w tym „Damy z gronostajem” Leonarda da Vinci. Uroczystość odbyła się w czwartek na Zamku Królewskim Warszawie.

Umowa dotyczy zakupu zbiorów Książąt Czartoryskich i związanych z nimi nieruchomości, a także roszczeń wobec tych ruchomych dóbr kultury wchodzących w skład kolekcji, które zostały utracone podczas II wojny światowej. Zbiory liczą około 86 tys. obiektów muzealnych i ok. 250 tys. bibliotecznych; trafią do Muzeum Narodowego w Krakowie.

Późny Rembrandt, genialny bankrut. Wystawa w Rijksmuseum

„Wiemy, że Hercules Seghers i 75-letni Emmanuel de Witte, przygnieceni materialnymi troskami, popełnili samobójstwo. Hals, Hobbema, Ruysdael umarli...

zobacz więcej

Atrakcją zbiorów są „Dama z gronostajem” Leonarda da Vinci oraz „Krajobraz z miłosiernym Samarytaninem” Rembrandta. W kolekcji są też m.in. grafiki Rembrandta, rysunki Augusta Renoira, akt Hołdu Pruskiego z 1525 r. czy rękopisy „Roczników” Jana Długosza.

Wypełniona wola księżnej Czartoryskiej

– Mamy dzisiaj bardzo ważny dzień dla polskiej kultury wykonując formułowane od wielu lat postulaty środowiska polskich muzealników, historyków sztuki. Dziś w wolnej Polsce wypełniona zostaje wola księżnej Czartoryskiej, by zbiory książąt Czartoryskich, będące swego rodzaju arką, która przez czas zaborów bezpiecznie przechowała najcenniejsze świadectwa państwowości polskiej (...), stały się nie tylko duchową, ale rzeczywista własnością narodu – powiedział wicepremier, szef resortu kultury Piotr Gliński podczas uroczystości.

Adam Karol Czartoryski (L) i wicepremier Gliński podczas uroczystości na Zamku Królewskim (fot. PAP/Radek Pietruszka)

Nieznany obraz Leonarda odnaleziony po wiekach. W bankowym sejfie w Szwajcarii

Włoska policja skonfiskowała w Szwajcarii nielegalnie wywieziony tam obraz, najprawdopodobniej pędzla Leonarda da Vinci. Wartość dzieła trudno...

zobacz więcej

23 grudnia zarząd Fundacji Książąt Czartoryskich podał się do dymisji. Ówczesny prezes zarządu Marian Wołkowski-Wolski decyzję tłumaczył utratą zaufania do fundatora.

– Negocjacje dotyczące sprzedaży zbiorów były prowadzone bez naszej wiedzy – powiedział PAP. Nowymi członkami zarządu Fundacji zostali Jan Lubomirski-Lanckoroński i Maciej Radziwiłł, którzy wzięli udział w czwartkowej uroczystości.

Państwo kupiło zbiór po „okazyjnej” cenie

Kolekcja została zakupiona za 100 mln euro „plus VAT” – poinformował wicepremier Gliński. Dodał, że to „ułamek” wartości kolekcji.

„Dama z gronostajem” Leonarda ma trafić do Muzeum Narodowego w Krakowie (fot. PAP/Stanisław Rozpędzik)

„Dama z gronostajem” znów na walizkach

zobacz więcej

„Niektórzy twierdzą, że to jest największe wydarzenie w polskim muzealnictwie od 100 lat. Mam nadzieję, że ta inicjatywy obudzi w Polakach pozytywną modę na obcowanie ze sztuką wysoką i pewien rodzaj dumy. Powstrzymajmy jednak ten entuzjazm do dzisiejszego popołudnia. Dopóki nie zobaczę podpisów obu stron na dokumencie zatwierdzającym transakcje, trudno traktować sprawę jako przesądzoną” – mówił wcześniej w rozmowie z „Gazeta Polską Codziennie” Piotr Gliński.

źródło:
Zobacz więcej